45 yaşın altındaysanız...

28 Şubat 2019, Perşembe 08:30
AA

Menopoz bazen zorlu geçiyor. 45 yaşın altındaysanız bu süreyi rahat atlatmak için hormon tedavisi işe yarayabilir. 45’in üzerindeyseniz antidepresanlar, bitkisel destekler, diyet ve spor yeterli olur.

Çok zorlanıyorum

3 yıldır menopozdayım. Sürekli ateş basıyor, çok terliyorum. Tuvalete çıkmakta zorlanıyorum. Doktorun verdiği ilaçları bir süre kullandım, ondan sonra bıraktım. Bana yardım edin. CEVAP Sevgili okuyucum, 45 yaşın altındaysanız bu süreyi daha rahat atlatabilmek için kısa dönem hormon tedavisi alabilirsiniz. Ama 45’in üstündeyseniz bazı antidepresanlar, bitkisel ilaçlar, diyet ve spor yeterlidir. Mide ve bağırsak şikayetleri için gastroenteroloji uzmanına gidin. Aşılama yaptırdık 5 yıldır evliyiz. Eşim varikosel ameliyatı oldu. Sonuçları yazıyorum. Bir kez aşılama yapıldı ama olmadı. Bize ne önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, 5 yıldır gebe kalamamışsınız. Eşinizin sperm hareketliliğinde sorun var. Bir kez de aşılama denenmiş, olmamış. Bu nedenle tüp bebeğe başvrun. Eğer sizin tek sorununuz eşinizin spermleriyle ilgiliyse, yani sizin yumurta rezerviniz iyiyse o zaman tüp bebekle gebe kalabilme ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bu sebeple daha fazla aşılama veya beklemekle vakit kaybetmemenizi öneririm.

Bu değerler ne zaman düşecek?

Kürtaj oldum. 14’üncü günüm, test yaptırdım. 2’nci çizgi silik çıktı. Bu normal mi? Gebelik hormon değerlerinin hâlâ düşmediğini mi gösteriyor yoksa yine hamilelik mi var?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kürtajdan sonra sonlandırılan gebeliğin haftasına bağlı olarak gebelik testinin negatife dönmesi zaman alır. Gebelik hormonu b-hcg’nin bir yarılanma ömrü vardır. Sizde silik çıkmasının nedeni bu hormonun kanda normale dönmemiş olmasından kaynaklanabilir. Bazen de bazı sorunlara bağlı olarak silik pozitif anlamına gelir. Gebeliğin sonlandırılamamış olması ya da gebelik eklerinde gelişen bazı tümoral durumlar bu sorunların başında gelir. Bhcg değeriniz halen 5’in altına inmediyse bir an önce muayene olun.

Hamile kalınır mı?

Adet sırasında ilişkiye girmek gebelikten korunmak açısından güvenli midir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle 28-30 günde bir adet gören bir kadın için adetin son günlerinde ilişkiye girildiğinde gebelik ihtimali çok düşüktür. Ancak kadının adet sıklığı öne geldikçe (örneğin 22 günde bir) o zaman bugünlerde de gebe kalabilme ihtimali mevcuttur. Dolayısıyla başka bir korunma yöntemi kullanmamanız halinde (doğum kontrol ilaçları, spiral vb.) adetin son günlerinde de ilişki gebelik açısından riskli olabilir. Adet sırasında girilen ilişkide gebelik oluşmasa bile enfeksiyonlara yatkınlık normal zamana kıyasla daha yüksektir.

Sıradaki haber yükleniyor...