6 ay denediyseniz doktora

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yeni evlilere gençlerse ve çocuk istiyorlarsa düzenli, korunmasız ilişkiyle 1 yıl kendi kendilerine denemelerini öneriyoruz. Ama yaşınız 35’in üzerindeyse 6 ayı geçirmeyin ve vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Çocuğumuz olmuyor

6 aylık evliyiz, çocuğumuz olmuyor, ne yapalım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bu sorunuza iki cevap vereceğim. Yaşınız 35’in altındaysa ve sizde ya da eşinizde sorun saptanmamışsa belki 6 ay daha deneyebilirsiniz.

Ama yaşınız 35’in üstündeyse, o zaman 6 ay bizim için yeterli bir süre. Vakit kaybetmeden üreme alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurun. Sonrasında sizin için en doğru kararı bu doktorun yönlendirmesine göre verebilirsiniz.

Çocuk sahibi olmak açısından herhangi bir zorlanma yaşamamanız için en doğru yaklaşım budur.

Kistten mi kaynaklanıyor?

23 yaşında kızım. Adetim uzun sürüyor, aşırı kanama oluyor. Annem kistten kaynaklanabileceğini söyledi ama ben doktora gitmeye çekiniyorum. Adet kanamalarımın sebebi kist olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doktora gitmekten çekinmeyin. Aşırı ve uzun süreli kanamaların altında hormonal düzensizlikten başlayıp rahim içinde myom ve benzer yapılara hatta kansere kadar sebep olabilecek durumlar yaratabilir. Önerim mutlaka bir uzmana muayene olmanız.

Düşüğe neden olur mu?

26 yaşındayım, 3 kez kürtaj oldum, şimdi hamileyim. Bu kürtajlar düşük yapmama neden olur mu? Düşüğe neden olan etkenler nelerdir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, cerrahi açıdan ne kadar dikkat edilse bile her kürtaj bir operasyondur, onun da komplikasyonları olabilir. Üstelik sizde 3 kez yaşanmış. Belki rahim içinde ufak tefek yapışıklıklar olabilir.

İçinizin rahat etmesi için rahim filmi çektirerek rahim ve tüplerinizde bir etkilenme var mı baktırabilirsiniz. Kürtaj düşüğe neden olmaz.

Üç kez düşük yaşayan bir kadının tekrar gebe kalmasına izin vermeden önce detaylı kan tetkikleri, genetik testler yapılmalı. Ardından da rahim filmi çekilmeli. Aksi taktirde aynı üzücü olay tekrar başınıza gelebilir.

Nasıl önlem alabilirim?

34 yaşında kızım. İki yıl önce annemi yumurtalık kanserinden kaybettim. Benim de böyle bir hastalığa yakalanma riskim olduğunu biliyorum. Acaba bu konuda önlem almak için ne yapabilirim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, başınız sağolsun. Ne yazık ki birinci derecede akrabalarda jinekolojik bir kanser varsa bunun tekrarlama ihtimali var. Bu nedenle kadın doğum uzmanı tarafından sıkı takip edilmelisiniz.

Düzenli ultrasonlarla yumurtalık kanserini erken yakalamak mümkün olabilir. Ama yumurtalık kanserleri genellikle ileri evrelerde bulgu verdiğinden ancak yüzde 20’si erken teşhis edilir.

Bu sebeple sıkı takibiniz önem taşıyor. Kanda CA 12-5 gibi belirteçler bakılabilir. Bu da ancak kanser başladıktan sonra yükseldiğinden genellikle hastalığın seyrinin takibinde bakılması daha aydınlatıcıdır.

Yazarlarımızdan

13 Mayıs 2021, Perşembe 10:20
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder