Opr. Dr. Hande Akbaş Adet düzensizliği için hormonlara bakılmalı
HABERİ PAYLAŞ

Adet düzensizliği için hormonlara bakılmalı

Kadında adetin düzenli olması önemli. Düzensizlik ve kanama miktarında azalma başladıysa mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olun. Çünkü bu durum hormonal sorunların belirtisi olabilir.

Karın ağrım çok

19 yaşındayım, idrar yolu enfeksiyonum vardı. İlaç kullandım. Geçti sayılır. Daha sonra adet olunca adetin son günlerine doğru kahverengi sıvı bir akıntı geldi. Üstelik karın ağrım çok fazla. Kötü bir şey olmasından korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kullanmış olduğunuz ilaçlar bazen adetinizi etkileyebilir. Bu yüzden sadece bir kereye mahsus olarak adet bitiminde lekelenme yaşadıysanız, bu endişelenecek bir durum yaratmaz. Ama bu durum her adetinizin bitiminde devam ediyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına giderek ultrasona girmeli, yumurtalık ve rahminize baktırmalı, gerekli görülürse bazı hormon düzeylerinizi ölçtürmelisiniz. Yaşınız genç olduğu için önemli bir durum olduğunu düşünmüyorum. İdrar yolu enfeksiyonunuzun ise tam olarak geçtiğinden mutlaka emin olun. Aksi taktirde enfeksiyon tekrar edebilir veya böbreklerinize kadar ilerleyebilir. Lütfen daima günde 2-3 litre su için.

Kanamalarım düzensizleşti

35 yaşındayım. 3 aydır adetlerim çok düzensizleşti, kanamalarım azalmaya başladı. Bu yaştan sonra çocuk sahibi olur muyum?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet düzensizliği ve miktarında azalma en başta hormonal düzensizliğin belirtisi olabilir. Mutlaka muayene olmalısınız. Yumurtalık rezervinize bu alanda uzman bir doktor tarafından bakılmalı, ardından kanda birtakım hormon düzeylerinin ölçümüyle sebebin anlaşılmasına çalışılmalıdır. Ailenizde var mı bilmiyorum. Ancak bazen erken menopoz başlangıcı bu tür bulgularla seyredebilir. Çocuk sahibi olup olamayacağınız ancak rezervinize ve kandaki hormon seviyelerinize bakıldıktan sonra söylenebilir.

Neden biyopsi yapıyorlar?

29 yaşındayım, düzenli adet görüyorum. Smear testinde doktor HPV buldu. Biyopsi yapmak istiyor, neden?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizde muhtemelen HPV’ye bağlı erken hücresel değişiklik var ki doktor biyopsi önermiş. Genellikle kolposkopi denilen rahim ağzınızı yaklaşık 400 kat büyüten bir aletle şüpheli görülen yapılardan tek tek biyopsi alınarak patolojiye gönderilir. Bu yapılarda smear sonucunuzdakinden daha ileri bir lezyon olup olmadığına bakılır. İleri bir lezyon varsa etkilenmiş olan bölgenin bir kısmı konizasyon denilen operasyonla çıkarılır. HPV bir kere vücuda girmişse hep varlığını devam ettireceği için kendinize iyi bakmalı, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalı ve vajinal smear kontrollerinizi aksatmadan yaptırmalısınız.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder