Adetler düzensizleşiyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hormon içeren tüm doğum kontrol ilaçlarının bazı yan etkileri var. Uzun süreli kullanımda kanser riskini arttırdığı biliniyor.

3 aylık korunma iğnelerinin en sık rastlanan yan etkisi adet düzensizliği. Bu nedenle iğneyi tercih edenler bir süre sonra bırakıyor.

İğnelerle korunuyorum

33 yaşında kadınım. 2 çocuğum var. 3 yıldır doğum kontrol haplarıyla korunuyordum. Ama 1 yıldır 3 ayda bir yapılan iğnelerle korunuyorum. Bu iğnelerin sorun yarattığını, ileride kansere neden olduğunu öğrendim. Acaba doğru mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, hormon içeren tüm doğum kontrol ilaçlarının bazı yan etkileri vardır. Uzun süreli kullanımlarda kanser riskini arttırmak da bunlar arasında yer alır.

Ancak kısa süreli kullanımlarda bu etki çok fazla olmadığından ve bu metodların gebeliği engelleyiciliği yüksek olduğundan tercih edilir.

3 ayda bir yapılan iğnelerin daha sık rastlanan yan etkisi adet düzensizliğidir. Hastaların birçoğu buna bağlı olarak iğne kullanmayı bırakır.

Eğer sizde böyle bir şikayet yoksa bu yöntemi kullanmayı sürdürün. Tek önerim düzenli olarak jinekoloji muayenesi olmanız ve meme ultrasonu yaptırmayı ihmal etmemenizdir.

Hamile kalmak istersem sorun olur mu?

21 yaşındayım ve 1.5 yıl doğum kontrol hapı kullandım. 1 ay önce apandist ameliyatı oldum. Bu sırada hapı kullanmayı bıraktım. İlaca yeniden başlamayı düşünüyorum. İleride hamile kalmak istediğimizde bir sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçları sanılanın aksine kısırlık yapmaz. Tam tersi yumurtlamayı durdurduğu için sizi yumurtalık kanserinden korur. Yaşınız çok genç olduğundan koruması en yüksek olan doğum kontrol ilacını kullanmanız en doğru karardır.

Aksi taktirde gebelik oluşup kürtajla sonuçlanmasının daha kötü yan etkileri olacaktır. Sizin ileride çocuk doğurma ihtimaliniz birçok etkene bağlıdır. Ama bunun şu an için içtiğiniz doğum kontrol ilaçlarıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Bu ilaçların sadece 10 yıldan uzun süreli kullanımlarda meme üzerine olumsuz etkileri olabileceğinden size önerim meme muayenenizi aksatmadan düzenli olarak yaptırmanız.

Gebe miyim?

6 yıl önce sezaryan sırasında tüpler bağlandı. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ama bu ay adetim gecikti, gebe kalma ihtimalim var mı? Romatimza nedeniyle hamile kalmam riskli. Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınızı bilmiyorum ama tüpler bağlandıktan sonra gebe kalma ihtimaliniz çok düşük. Bazen romatizma için kullanılan ilaçlar neticesinde de yumurtalık rezervi hızla azalabildiğinden idrarda basit bir gebelik testi yaptırın. Gebelik olmadığından emin olduktan sona menopozal bir durum var mı araştırılması için uzmana başvurun.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder