Ağrı bir süre sonra geçer

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebe kalmak isteyen bazı kadınlara yumurta çatlatma iğnesi yapılıyor. Bu nedenle karın ve kasık ağrısı görülebiliyor. Panik yapmaya gerek yok, bu tür ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçiyor. Geçmezse doktorunuza başvurun.

Neden hamile kalamıyorum?

İki yıllık evliyim, 35 yaşındayım. Çocuğumuz olmuyor. Rahim filminde bir tüpümün tıkalı olduğu söylendi. Hamile kaldım. Ama bebek gelişmediği için kürtaj oldum. Bunun nedeni nedir? Altı ay geçti, gebe kalamadım. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, tüplerden biri fonksiyon görmese bile diğer tüp ile hamilelik oluşabilir. Nitekim gebe kalmışsınız. Yaşınız 35 olduğu, bir tüpünde sorun bulunduğu ve kürtaj sonrası 6 ay geçmesine rağmen tekrar gebelik oluşmadığı için artık vakit kaybetmeden tüp bebek merkezine başvurmanızı öneririm.

Yumurta yetersiz mi?

30 yaşındayım, 2 yıllık evliyim. Önce sebepsiz kısırlık olduğu söylendi. Eşimde varikosel çıktı, ameliyat oldu. FSH değerim 7.5’ti. Bu ay test yaptırdım ve sonuç 25 olmuş. Altı folikülüm vardı, 1’i gelişmiş. 21’inci gün çatlama oldu mu diye bakılacak.

Altı yumurta az mı?

Benim yaşımdaki bir kadında bu sayı kaç olmalı? Bize bir yol gösterir misiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, eşinizin sperm değerlerinden bahsetmemişsiniz. Başlangıçta sebebi açıklanamayan infertilite denildiğine göre o kadar da kötü olmadığı kanaatindeyim. Varikosel ameliyatı hastanın ağrısı yoksa sperm sonuçlarında her zaman ciddi değişiklik yapmayabiliyor.

Hatta deneyimsiz ellerde yapıldığında mevcut değerlerin daha da altına inebiliyor. Burada sıkıntının sizin yumurta rezervinize bağlı olduğunu düşünüyorum. 30 yaşındaki kadında FSH’ın 25 saptanması eğer sonuç doğruysa yüksek. Bu durum rezervinizin çok azaldığını gösteriyor.

Bu durumda 6 folikül bile görünmüyor olmalıydı. Önerim üreme tıbbı konusunda deneyimli bir uzmana başvurarak ultrason yaptırmanız. Gerçek rezervinizin ne olduğunu anlamanız şart. Eğer rezerviniz, 25 olan FSH değerinizle uyumluysa tüp bebekle bile gebelik şansınız çok azalmış demek olacağından vakit kaybetmeden muayene olmanızı öneririm.

İlişki sonrası ağrı oldu

İki yıllık evliyim, hiç korunmadım. Polikistik over’im var. Doktorum “Bu yüzden yumurtlama olmuyor” dedi. İlaç kullandım, muayeneye gittiğimde yumurtamın oluştuğunu öğrendim. Doktor çatlatma iğnesi verdi, 2 gün önce yaptırdım. İlişkiye girdik ama sonra adet ağrısına benzer hafif bir ağrı yaşadım. Ağrı neden olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, polikistik over sendromlu hastalarda yumurtlamayla alakalı sorunlar görülebilir. Doktorunuzun yumurtlama için verdiği ilaçlar sizin bir veya iki yumurtanızın büyümesine yol açmıştır. Bazen ilişkide bu yumurtalar çatlayıp içlerine minimal kanayarak kadında huzursuzluk ve ağrıya yol açabilirler. Geçmezse, doktorunuza başvurun.

Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder