Ailede erken menopoza giren var mı?

AA

Erken menopoz çoğunlukla ailevi bir durum. Ailedeki kadınlardan bir ya da birkaçı 40 yaşından önce menopoza girdi yani adetten kesildiyse sizin de böyle bir riskiniz olabilir, kontrollerinizi aksatmayın.

Ömür boyu sürecek mi?

27 yaşındayım, bekarım. Adet görememe, uykusuzluk, gece terlemesi için doktora gittim. Bana hormon vermeye başladılar. Adı HRT. Bu tedavi ömür boyu mu sürecek?

CEVAP

Sevgili okuyucum, anladığım kadarıyla erken menopoza girmişsiniz. HRT hormon replasman tedavisi olup menopozda salınamayan hormonların yerine konulması içindir. Sizin gibi genç yaşta menopoza girmiş kadına başlanır. Aksi taktirde kemik erimesi kaçınılmaz olacak, yaşadığınız ateş basması ve terleme şikayetleriniz hayat kalitenizi bozacaktır. Genellike bu tedaviyi 40 yaşına kadar öneriyoruz. Ancak meme kanseri riskini bir miktar arttırabildiği için düzenli aralıklarla kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız gerekir. Bu hastalık nadiren gerileyebildiği gibi çoğunlukla ömür boyu geçmeyebilir. Ailenizdeki kadınlardan biri ya da birkaçında 40 yaşından önce adetlerden kesilme öyküsü vardır.

Kullanılır mı?

Akıntım için doktorum bana bir ilaç verdi. Acaba cinsel ilişkiden sonra kullanılır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, vajinal enfeksiyonlarda genellikle ağızdan ilaçların yanında vajene yerleştirilen fitil tarzı ilaçlardan da faydalanırız. Çoğunlukla tedavi boyunca çok fazla ilişki önermeyiz. Bir şekilde cinsel ilişki yaşadıysanız o zaman en azından sonrasında da olsa tedavinin aksamaması için fitili kullanın lütfen.

Yumurtalıklarım tembelmiş

2 yıldır evliyim ve 6 ay önce düşük yaptım. Şimdi yumurtalıklarımın tembel olduğunu söylüyorlar. Bunun için öneriniz var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yumurtalıklarınız tembel olsaydı 6 ay önce hamile kalamazdınız. Üreme tıbbı alanında deneyim yapmış bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm. Nitekim tembellik varsa sebebi yumurtalıklarınızdaki rezerv azlığıysa vakit kaybetmemeniz gerekir.

Düşük yaptım

28 yaşındayım, 2.5 santim kadar bir kistim var. Doktor hamileliğe engel olacağını söyledi. 2 ay önce düşük yaptım. Yeniden gebe kalmak istiyorum. Acaba şansım var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yumurtalıkta birçok kist çeşidi görülebilir. Bunların birçoğu kendiliğinden geçebildiğinden öncelikle detaylı araştırma yapılıp iyi huylu olduğu düşünülürse takibe alınır. Eğer büyümüyorsa, bu boyuttaki kistlere müdahale yapılmaz. Düşüğünüzün direkt kistinizden kaynaklandığını düşünmüyorum. Tekrarlamaması için bebeğinizi neden kaybettiğinizin iyi araştırılmasını öneririm. Kistiniz için de ilk başlarda her ay eğer büyüme veya görüntüsünden değişme yoksa 3 ayda bir takip ettirin.

Sıradaki haber yükleniyor...