Akıntı, yüksek ates karın ağrısı varsa...

09 Ağustos 2015, Pazar 05:00
AA

Kadınların şikayetçi olduğu vajinal enfeksiyonlar kısırlığa neden olmaz. Ama enfeksiyona yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı ve kötü kokulu akıntı eşlik ederse o zaman dikkatli olunmalı. Çünkü bu durum tüpleri ve rahmi etkileyebilir...

Enfeksiyon yüzünden mi anne olamıyorum?

3.5 yıllık evli kadınım. 10 aydır korunmuyoruz ama çocuğumuz olmuyor. Doktorlar enfeksiyon ve rahmimde yara olduğunu söylediler. Acaba bu yüzden mi çocuğum olmuyor? Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, vajinal enfeksiyon ve rahim ağzındaki yara genellikle kısırlığa neden olmaz. Çoğunlukla kötü kokulu akıntı yaratarak size rahatsızlık verir. Ancak enfeksiyona ateş, şiddetli karın ağrısı eklenirse o zaman tehlikeli boyuta varıp rahim ve tüplerinizi etkileyerek ileride çocuk sahibi olmanıza engel olabilir. Yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kötü kokulu akıntı üçlüsü olmadığı sürece tek başına vajinal enfeksiyon kısırlık nedeni olmaz. Rahim ağzınızda olduğu söylenen yara da maalesef uzun süren tedavi edilmemiş vajinal enfeksiyonlardan kaynaklanır. Enfeksiyonun bir uzman tarafından giderilmesiyle yara da zaman içinde iyileşecektir. Yaşınızdan bahsetmemişsiniz ancak 35 ve üzerinde iseniz genellikle çiftler 6 ay içinde istemelerine rağmen gebe kalamazlarsa uzmana başvurmalarını öneririz. Yaşınız 35 altındaysa o zaman 1-2 ay daha kendi kendinize deneyin. Hâlâ gebe kalamazsanız o zaman mutlaka eşlik eden olumsuz bir durum var mı lütfen baktırınız.

[[HAFTAYA]]

Rahimden iltihap akıyor, ne yapacağım?

19 yaşında kızım. Rahmin içinden sürekli iltihap geliyor. Adet görüyorum ama son derece düzensiz. Acaba ilerleyen yıllarda çocuğum olur mu? Bu bana bir sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, iltihap daha fazla ilerlemeden doktora gitmenizi ve vajinal kültür yaptırarak iltihabın sebebini araştırmanızı öneririm. Eğer basit bakteriyel bir enfeksiyonsa kolaylıkla tedavi edilebileceğinden size daha ileri bir sorun yaratmaz. Bakire bile olsanız kızlık zarınıza zarar gelmeden rahatlıkla kültür aldırtabilirsiniz. Adet düzensizliğiniz varsa bunu açıklayacak hormonal bir bozukluk var mı diye bazı testlerin yapılması, ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklarınızın değerlendirilmesi gerekir. İleride anne olmanızda bir zorluk yaşar mısınız ancak çıkacak sonuçlara göre yorum yapabilirim. Dilerseniz bu tetkikleriniz çıktığında benimle yeniden paylaşabilirsiniz. Sevgilerimle...

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.