Ameliyat yüz güldürmüyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüplerde harabiyet varsa düzeltici ameliyatlar pek başarılı olmuyor. Ya da tek tüpünüz varsa onun durumu iyi incelenmeli ve anne olup olmayacağınız belirlenmeli. Yaşınız ilerliyorsa vakit kaybedip şansınızı azaltmayın

Anne olmak istiyorum

29 yaşındayım. 10 ay önce dış gebelik geçirdim. Yeniden hamile kalamadım. Doktor, yumurtlama çok olduğunu ama yumurtaların çatlamadığını söyledi. Ne hormon testi yapıldı ne de rahim filmi çekildi. 2 ay doğum kontrol hapı verdi. Haptan sonra tekrar kontrol edecekmiş. Beklemek istemiyorum. Ne önerirsiniz? CEVAP Sevgili okuyucum, sizi muayene eden hekim muhtemelen sizde polikistik over sendromu gördü ve bu nedenle doğum kontrol ilacı vererek 1-2 ay sonra hormonlarınızın normale döneceğini ümit etmiş olmalı. Ama üzülerek söylüyorum ki sizin durumunuzda gebelik planlayan bir çifte 2 ay bu ilacı vermek gereksiz yere vakit kaybetmenize neden olacaktır. Ben olsaydım size öncelikle rahim filmi çektirir ve tüplerinizin durumuna bakardım. Bunlarda sorun varsa önce bunu giderirdim. Ardından ya bir süre daha kendi kendinize denemenizi söylerdim (çünkü gebe kalmışsınız) ya da yumurtlamanız düzensizse o zaman belki ultrason kontrolü altında yumurtlama takibi yaparak gerçekten yumurtlamayla ilgili bir problem var mı ona bakardım. Sizin durumunuzdaki bir hastaya önce eksik tüm tetkikler yapılmalı ve tekrar dış gebelik oluşma veya kısırlık riski var mı mutlaka araştırılmalıdır.

Tüpler ameliyatla açılamaz mı?

29 yaşında, 4 yıllık evli kadınım. Korunmadığım halde çocuk sahibi olamıyorum. Doktora başvurdum, sağ tüpümün kapalı olduğunu anlattı. İlaç tedavisi verdi ama bir değişikliklik yok. Ameliyatla tüplerin açılma şansı yok mu ya da tek yolum tüp bebek mi? CEVAP Sevgili okuyucum, birçok kadın tek tüple de gebe kalabilir. Ama siz 4 yıldır korunmamanıza rağmen gebe kalamamışsınız. Anladığım kadarıyla birtakım yumurtlama ilaçları da içmenize rağmen sonuç alamamışsınız. Benim önerim daha fazla beklemeden bir sonraki tedavi aşamasına geçmenizdir. Tüplerde bir kere harabiyet olduysa geri dönüştürücü ameliyatlar pek başarılı olmuyor. Bu sebeple tüp düzeltici ameliyatla vakit kaybetmenizi önermem. Hatta diğer tüpünüz de bu konuda uzman birisi tarafından iyice incelenmeli ve bunda bir sıkıntı olup olmadığı detaylı araştırılmalıdır. Aksi taktirde tüp bebekle bile başarı şansınız azalacaktır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder