Anne olmayı çok fazla ertelemeyin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadınlar hızla kariyer yapayım, daha iyi hayat şartlarına sahip olmayım derken bazen anne olmayı fazla erteliyorlar. Unutmamak gerekiyor, doğurganlık 35 yaşından sonra giderek azalmaya başlıyor. Geç kalmayın.

Adetlerim düzensizleşti

35 yaşında, bekar kadınım. Şimdiye kadar hiç kimseyle beraberliğim olmadı. Son 3 aydır adet düzensizliği yaşıyorum, kanamalarım azaldı. Bu yaştan sonra çocuğum olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, normal şartlarda kadının doğurganlığı 42-43 yaşına kadar azalarak devam eder. Ama genetik bazı nedenlere bağlı olarak üretkenlik yaşı kişiden kişiye değişir.

Ailenizde erken menopoza girmiş anne, abla veya teyze gibi birinci derece yakınınız varsa, o zaman bu durumun sizde de tekrarlama riski bulunduğundan gebeliği çok uzun süre ertelememenizi öneririm.

Öncelikle yaşadığınız adet düzensizliğinin sebebi bir kadın doğum uzmanı tarafından araştırılmalı ve birtakım hormon tetkikleri yapılarak kaynağı bulunmalı. Düzensizliğin sebebi yumurtalık rezervinizin azalmasına bağlı mı yoksa başka sebeplerden mi kaynaklanıyor mutlaka ayırımı yapılmalı.

Sebep yumurtalık fonksiyonlarınızın azalması ise çocuk istiyorsanız geciktirmeden denemenizi öneririm. Değilse zaten sebebin giderilmesiyle adetleriniz eski sıklığına dönecektir. Yine de 35 yaşından sonra doğurganlık hızla azaldığından, anne olmak isteyen tüm kadınlara bu yaştan önce gebe kalmaları tavsiye edilir.

Bebeğim olur mu?

Adet göremiyorum. 3 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. FSH değerim yüksek ama tubalarım açık. Doktorum “1 ay bekle” dedi. Bir ay sonra ilaçsız adet görebilir miyim? Bebek istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, FSH değeriniz yüksekse bilmeniz gerekir ki beklemekle sadece vakit kaybetmektesiniz. FSH yüksekliği yumurtalıklarınızın az çalıştığını yani yumurtlamanızın azaldığını ya da başka bir deyişle doğurganlığınızı kaybetmeye başladığınızı gösterir.

FSH ne kadar yüksekse gebe kalma ihtimaliniz buna ters orantılı olarak azalacağını unutmayın. Hatta FSH değeri 15’in üstüne çıktıktan sonra sizin normal yollarla denemenizle bizim size tüp bebek uygulamamız arasında bile gebelik oranları açısından bir fark kalmaz. Bir an önce üreme tıbbı konusunda deneyimli bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Karın ağrısı normal mi?

20 yaşında kızım. Benim sürekli karnım ağrıyor. Özellikle adet olacağım zamanlar kasıklarıma kramplar giriyor. Ağrılar genelde adet görmeden 4 gün önce başlıyor. Sizce ciddi bir hastalığım olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ağrılı adet gören hastalarda ilk elenmesi gereken hastanın yumurtalıklarında herhangi bir kistik yapının olup olmadığının araştırılmasıdır. Bunun için kadın hastalıkları ve doğu uzmanına mauyene olmanızı öneririm.

Eğer kist veya başka bir patoloji tespit edilmezse o zaman bu ağrılar etkili yumurtlamanızın sonucu olabilir. Doktorunuz acının hafiflemesi için uygun ilacı başlayacaktır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder