Ara vererek kullanınca risk azalır

AA
Kadınları istenmeyen gebeliklerden koruyan doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olduğu söylense de bu doğru bilgi değil. 10 yıl süreyle kullanılabilen haplar meme kanseri riskini biraz arttırıyor. Ama 1-2 yıllık aralarla içerseniz riskler daha azalacaktır

 5 yıl kullansam zararı olur mu?

25 yaşındayım. Doğum kontrol hapı kullanıyorum. 5 yıl bu ilacı kullanmam bana zarar verir mi? Gebeliğin oluşmaması gibi bir risk doğar mı?

CEVAP Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçları kısırlığa sebep olmaktadır bilgisi kesinlikle doğru değildir. Genellikle 10 yıla kadar kullanmanıza izin vermekteyiz. Sonrasında meme açısından kanser riski biraz arttığı için sıkı gözetim altında kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer 1-2 yıllık aralarla kesintili olarak kullanırsanız bu tür riskler biraz daha azalacaktır.


Nasıl bir yöntemle korunmalıyız?

29 yaşındayım. 2 haftaya kadar da evleniyorum. Biz birkaç yıl çocuk istemiyoruz. Hem eşime zarar vermeyecek hem de ilerleyen yıllarda çocuğumuzun olmasını engellemeyecek bir korunma yöntemi var mı?

CEVAP Sevgili okuyucum, hiçbir korunma yöntemi muayene edilmeden önerilmez. Bir kadın için en uygun olacak yöntem diğer bir kadına son derece zarar verici olabilir. Her yöntemin kendisine göre artı ve eksileri bulunduğundan size önerim eşinizi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına götürmeniz. Detaylı muayene olduktan sonra yöntemi doktorla tartışarak karar vermenizdir.

Kondilom varmış ama sıkıntım yok...

32 yaşında, 7 yıllık evliyim. Bende kondilom varmış. Testlerden sonra HPV virüsü taşıdığım meydana çıktı, tip 11’miş. Rahim ağzından ve dış taraftan parça aldılar “Sorun yok” dediler. Şimdilik şikayetim yok ama değişirse diye korkuyorum. Doktorum krem verdi. Eşim doktora gitmiyor, prezervatif de kullanmıyoruz. Ne yapmalıyız?

CEVAP Sevgili okuyucum, kondilom genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Ama bunu eşinizden mi aldınız yoksa sizde vardı, ona mı bulaştırdınız anlamak pek mümkün olamayacaktır. Bu virüs vücuda çok önceden de alınmış olabilir ve uzun yıllar bir bulgu vermeksizin sessiz kalabilir. Kremle siğillerin geçmesi yaklaşık 4-6 hafta alabilir. Eğer düzenli kullanmazsanız bu etkiyi göremeyeceğiniz için lütfen ilacı düzgün kullanın. Eşinizin cinsel organında siğil belirirse o zaman kendisinin de bir üroloji uzmanına başvurmasını öneririm.

Sıradaki haber yükleniyor...