Bebeğe siğil bulaşabilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebeliğin sonlarına doğru kadında siğiller varsa normal doğumu tavsiye etmiyoruz. Bebek doğum kanalından geçerken virüsü alabilir, nefes borusunda siğiller çıkabilir. Böyle durumlarda en iyisi sezaryenle doğum yapmaktır.

Kısırlık söz konusu mu?

26 yaşındayım, geçen yıl bağırsağımda oluşan çikolata kisti nedeniyle ameliyat oldum. Şu anda düzenli şekilde adet görüyorum. Acaba kısırlık gibi bir sorun olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, endometriozis hastalığı sıklıkla kadın üreme organlarını tutmakla birlikte nadiren bağırsak, akciğer gibi diğer organları da tutabilmektedir. Tek başına sadece bu organlarda sınırlı kalabileceği gibi sıklıkla tercihi yumurtalık ve tüplere ilerlemektir. Bu sebeple düzenli aralıklarla kadın doğum uzmanına muayene olmalı, yumurtalıklarda çikolata kistleri var mı yok mu takip edilmelisiniz. Bazen tüpleri tutarak onlara da zarar verebilir. İstediğiniz halde 6 ay içinde hamile kalamazsanız rahim filmi çektirmeli ve tüplerinizde hasar var mı baktırmalısınız. Yumurtalıkları tutmadığı sürece endometriozis hastalığında adetlerde düzensizlik pek beklenmez. Ama kısırlık tüplerdeki etkilenmeye bağlı da gelişebileceğinden adet düzensizliği olmasa da istemenize rağmen 6 ay içinde gebe kalamazsanız bu alanda deneyimli bir uzmana başvurun.

Bebeğe zarar verir mi?

36 haftalık hamileyim ve genital bölgede siğil olduğunu fark ettim. Acaba bu durumun bebeğime zararı olur mu diye araştırma yaptım. Bir de kansere yakalanma riskim var mı diye endişeliyim. Bana bilgi verir misiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebeliğin sonlarına doğru kadın genital bölgesinde siğil varsa o zaman normal yolla doğumu önermeyiz. Bebek doğum kanalından geçerken aktif lezyonlardan bu virüsü alarak ne yazık ki nefes borusunda da siğillerin çıkmasına yol açarak olumsuz gelişmelere neden olabilir. En doğrusu sizin durumunuzdaki gebede sezaryen yoluyla doğum yapmaktır.

Tekrar kürtaj gerekecek

33 yaşındayım. İki sene önce üst üste iki kez kürtaj oldum. Yine hamileyim. Eşim ve ben henüz çocuk düşünmüyoruz. Tekrar kürtaj olmam gerekecek. Bu ileride çocuk sahibi olmamı engeller mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, madem uzun bir süre çocuk istemiyordunuz korunma yöntemi çok yüksek bir sürü metod varken kürtaj olmanız hem psikolojik açıdan hem de rahminize gelecek travmalardan dolayı yıpratıcı. 3’üncü kürtajı ben pek önermiyorum. Ancak bir çocuğun istenmeden dünyaya gelmesi kadar da kötü bir şey olamaz. Size önerim iyi düşünmeniz ve içinizde kalması yönünde en küçük istek varsa kürtajdan vazgeçmeniz. Deneyimsiz ellerde yapılacak kürtaj ve ortaya çıkabilecek komplikasyonlar sizin anne olmanızı zorlaştırabilir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder