Bebeğiniz risk altında

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebeliğin sonlarına doğru kadının genital bölgesinde siğiller varsa normal doğumu tavsiye etmiyoruz. Çünkü bebek doğum kanalından geçerken bu virüsü alabilir, nefes borusunda siğiller çıkabilir. Bu durumda en iyisi sezaryen yoluyla doğum yapmaktır.

Mide bulantım yok

2.5 aylık hamileyim. Memelerimin şişkinliği dışında şikayetim yok. Mide bulantısı olmaması hamileliğin normal olduğunu gösterir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, herkesin gebeliği farklı seyreder. Bazılarında hiçbir değişiklik olmayacağı gibi bazılarında şiddetli bulantı, kusma, halsizlik ön planda olabilir. Bu durum özellikle gebeliğinizin ilk 3 ayında daha sık görülür. Vücudunuzda hamilelikle birlikte ortaya çıkan hormonal değişikliklere vücudunuz adapte olmaya çalışmaktadır. Mide bulantınızın olmaması anormal bir durumun göstergesi değildir.

Siğiller bebeğe zarar verir mi?

36 haftalık hamileyim ve genital bölgede siğil olduğunu fark ettim. Bu durumun bebeğime zararı olur mu? Kanser riski var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebeliğin sonlarına doğru kadın genital bölgesinde siğil varsa normal doğum yapılmasını önermemekteyiz. Bebek doğum kanalından geçerken aktif lezyonlardan bu virüsü alarak ne yazık ki nefes borusunda siğillerin çıkmasına yol açarak olumsuz gelişmelere neden olabilir. En doğrusu sizin durumunuzdaki bir gebede sezaryen yoluyla doğum yaptırmaktır.

Düşük yüzünden mi?

32 yaşındayım, 4 yıldır evliyim. Geçen yıl hamile kaldım ama 4 haftalıkken hamileliği sonlandırdılar. Üç ay sonra tekrar hamile kalmak istedim, olmadı. Düşük yaptığım için gebe kalmama ihtimalim olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sanırım kimyasal gebelik geçirmişsiniz. “Hamileliğimi sonlandırdılar” demişsiniz umarım size küretaj işlemi yapmadılar. Dört yıllık evliliğinizde neden hamile kalamadığınız, kaldığınızda da gebeliğinizin neden sonlandığının araştırılması gerekir. Size hızlı bir şekilde kadın hastalıkları ve doğum bölümünün üreme tıbbı alanında deneyimli bir doktoruna başvurmanızı ve hikayenizin detaylı araştırılmasını öneririm.

Kanama oluyor

Adet dönemime 15 gün var. İki gündür tuvalette temizlenirken biraz kanlı fazla akışkan olmayan bir sıvı geliyor. Ara ara ufak kanamalar oluyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, öncelikle bu kanamanın nereden geldiğini anlamak gerekir. İdrardaysa taş veya bir enfeksiyon olabileceği için bir üroloji uzmanına başvurmanız iyi olur. Eğer kanama vajinadan geliyorsa hiç vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmaya gitmeniz şart. Basit bir enfeksiyondan kansere kadar geniş bir hastalık grubunun bulgusu olabileceğinden muayene etmeden sebebi söyleyebilmek ne yazık ki mümkün olamayacaktır.

Yazarlarımızdan

16 Ocak 2021, Cumartesi 11:41
16 Ocak 2021, Cumartesi 07:40
16 Ocak 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder