Bebek sahibi olma şansınız bitmiyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ailede erken menopoza giren kadınlar varsa sizin de riskiniz artar. Anne olmak istiyorsanız adetleriniz durmadan yumurtalarınızı dondurun. Böylece menopoza girseniz bile ileride tüp bebek yöntemiyle gebe kalabilirsiniz.

Nasıl korunmak gerekiyor?

30 yaşındayım. HPV genital bölgemde yanmaya neden oluyor. Daha önce doktoruma gittim, krem ve ilaç verdi. Ama yine tekrarladı. Acaba neden tekrarlıyor? Ayrıca HPV virüsünün çıkmaması için nasıl korunmalıyız?

CEVAP

Sevgili okuyucum, HPV virüsü genital bölgede yanma yapmaz. Sadece siğil benzeri yapılar oluşturur. Ağız yoluyla tedavisi yoktur. Krem yoluyla uygulanan tedaviler de HPV’yi yok etmez ama oluşturduğu siğil benzeri yapıların kaybolmasına yardımcı olur. Ne yazık ki HPV virüsü vücuda bir kez girdikten sonra ömür boyu sizinle yaşar. Vücut direncinizin azalması hallerinde tekrar aktif olarak siğillerin tekrar çıkmasına neden olur. Rahim ağzına da yerleşerek kansere yol açma riski bulunduğundan smearinizi düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemenizi öneririm.

Erken menopoz tanısı konuldu

30 yaşındayım ve bekarım. Üç yıldır adet düzensizliği sorunum var. Yapılan hormon testlerinde FSH referans değeri yüksek çıktı. Yani erken menopoz tanısı kondu. Erken menopoz tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Bu durumda çocuk sahibi olamayacak mıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınız bu kadar gençken yumurtalık yetersizliği başlamasının altında yatan en önemli etken genetik sebeplerdir. Muhtemelen ailenizde birilerinde de geçmişte erken menopoz hikayesi vardır. Size yardımcı olabilmek için FSH ve AMH değerlerinizi bilmeli ve ultrasonda yumurtalıklarınızda taslak yumurta kalmış mı ona bakılmalı.

Eğer bunlarla bir ümit varsa size önerim en azından tamamen menopoza girmeden önce yumurtalarınızdan dondurabildiğimiz kadarını dondurmaktır. Böylece ileride evlendiğinizde menopoza girmiş olsanız bile tüp bebek yöntemiyle dondurduğunuz yumurtalarınızı kullanarak gebe kalabilme ihtimaliniz olur.

Ertesi gün hapı alsam mı?

47 günlük bebeğim var, emziriyorum. Ertesi gün hapı kullanabilir miyim? Bir zararı olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, piyasada içeriği birbirinden farklı ertesi gün hapları var. Çok mecbur kalmadıkça biz bu ilaçların kullanımını sevmiyoruz. Çünkü içerdiği hormon nedeniyle adet düzenini bozabiliyor. Ancak mecbur kaldıysanız o zaman kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak emzirdiğinizi ve sadece onun önerdiği ilacı kullanmanızı öneririm. Sizin durumunuzda bir kadın için uzun vadede en güzeli rahim içi araç (spiral) taktırmak olacaktır.

Yazarlarımızdan

25 Şubat 2021, Perşembe 07:01
25 Şubat 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder