Beklerken yumurtalık rezervi tükenmesin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuk isteyen genç ya da korunmayı yeni bırakmış çiftlere kendi kendinize 6 ay ya da 1 yıl süreyle deneyin diyoruz. Ama yaşınız ilerliyorsa vakit kaybetmeyin. Ya da daha önce aşılama ya da tüp bebek tutmadıysa elinizi çabuk tutun. Beklerken yumurtalık rezerviniz tükenebilir.

Çocuğum olur mu?

3 yıllık evli çiftiz. 2 yıldır çocuğumuz olmuyor. 2 yıl önce doktora gittim, sorun olmadığını söyledi. Aşılama ve tüp bebek yapıldı, tutmadı. Daha sonra dondurulmuş embriyo transferi yapıldı. Hamile kaldım, 8 haftalıkken bebek gelişmedi, düşük yaptım. Gebe kalma olasılığım nedir? Tekrar tüp bebek yaptırsam mı? Yoksa kendiliğinden olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, 3 yıllık evlilikte kendiliğinizden gebe kalamamış, sadece tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilmişken bu saatten sonra kendi kendinize deneyin demek pek doğru olmaz. Keza beklerken yumurtalık rezerviniz azalabilir. Bu sefer tüp bebekle bile gebelik elde etme şansımız azalabilir. Yine de düşükten sonra rahim filmi çektirerek rahim ve yumurtalıklarınızın son durumuna baktırmanızın iyi olacağını düşünmekteyim.

Neden döllenmiyor?

35 yaşındayım, 2 kez tüp bebek denedim. 12 yumurta toplandı. 3’ü döllendi. İkincide 10 yumurta toplandı, 9’una işlem yapıldı. 3 tane döllendi. Eşim 31 yaşında. Ona şiddetli oligospermi teşhisi konuldu. Acaba yumurtaların döllenmemesinin sebebi nedir? Bizim ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, geçmiş iki denemenizi incelediğim zaman sizin yumurta sayınız ve olgunlaşmanızın normal olduğu anlaşılıyor. Eşinizin sperm sayısı ve kalitesi düşük. Hem döllenme hem de ileriki günlere embriyolarınızın sağlıkla ilerleme aşamasında sıkıntılar oluyor. Eşinizi bu zamana kadar bir üroloji uzmanı görmediyse muayene etsin ve yapılmadıysa genetik tetkikleri yapılsın. Sizde şu an için yumurta üretimi iyi olduğu için tüp bebek uygulamaya devam etmenizi öneririm. Çünkü 1 tane güzel döllenebilen embriyonuz olması halinde gebe kalabilirsiniz. Tüp bebek deneyim işi olduğu için bu konuda tecrübeli bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Zarar görür mü?

Hamileyim ve diş ağrısı çekiyorum. Diş hekimime gittim, kanal tedavisi gerekiyormuş. Röntgen çekip kanalları görmesi lazımmış. Ne yapmalıyım? Bebeğim zarar görür mü?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebeliğinizin ilk 3 ayı geçtiyse karın bölgenize koruyucu plak yerleştirilerek rahatlıkla diş röntgeni çektirebilirsiniz. Bunun bebeğinize zararı olmayacaktır. Eğer gebeliğinizin ilk 3 ayı içindeyseniz öncelikle ilaçlarla ağrıyı kontrol altına alıp 3 ay tamamlanıncaya kadar zaman kazanmanızı öneririm. İlk 3 ay çok hayati gerekçe olmadıkça X - ray ile teması önermiyoruz.

Yazarlarımızdan

31 Ekim 2020, Cumartesi 07:01
31 Ekim 2020, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder