Birkaç gün dinlenmek yeterli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüp bebek yönteminde embriyo transferi yapılan kadını yarım saat dinlendirmek yetiyor. Hastalar 2-3 gün fiziksel aktiviteden uzak durunca kendini iyi hissediyor. Ama sonra hayata kaldığı yerden devam edilmeli.

Tüp bebek yaptırdım

29 yaşındayım, tüp bebek yatırdım. İlk embriyo transferim olacak ve 2-3 gün evde dinlenmeyi düşünüyorum. Transferimden 3-4 gün sonra topuklu ayakkabı giymemde, merdiven inip çıkmamda sakınca var mı? Ayakta kalmak sıkıntı olur mu? Bazı yiyeceklerin tutunmaya yardımcı olduğu söyleniyor, doğru mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle embriyo transferi sonrası hastayı yarım saat dinlendirmek yeterli olur. Ama hastalar kendilerini daha rahat hissettikleri için 2-3 gün ağır fiziksel aktivite gerektirecek işlerden kaçınmalarını öneriririz. Ama sonrasında normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Bunlara topuklu ayakkabı, araçla seyahat de dahildir. Transfer sonrası yeşil ve kırmızı besinler antioksidan olduğundan genellikle bunlarla beslenmeyi öneririz. Ama hiçbir yiyeceğin embriyonun tutunmasını artırdığına yönelik bilimsel bir kanıt yoktur.

Tüylenme var

25 yaşındayım. Son 1 yıldır tüylenme problemi yaşıyorum (göbek, meme ve yüz). Adet düzensizliğim yok ama kilo artışım oldu. Köşenizi okuduğumda polikistik over tanısı konulan hastalarda bu sorunların olduğunu fark ettim. Hangi testleri, ne zaman yaptırmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, öncelikle bir uzmana başvurmalısınız. Gerçekten polikistik over sendromu var mı, anlaşılmalı. Eğer öyleyse kilo almayı engelleyebilmek için diyet ve spora başlamanızı öneririm. Keza kilo çok almazsanız adetleriniz normal olmaya devam edecektir.

Tüylenmeyi giderici birtakım ilaçlar mevcut. Ama şu anki tek şikayet bu olduğu için gereksiz yere hormon kullanmanızı önermem. Onun yerine epilasyonu tercih edebilirsiniz. Doktora başvurduğunuzda tüylenmenin kaynağının anlaşılması ve polikistik over var mı bakılabilmesi için adetinizin iki veya üçüncü günü sabah aç karnına gitmelisiniz.

Erken değil mi?

46 yaşındayım ve adet kanamalarım azaldı, arada ter basıyor. Menopoza mı giriyorum? Erken değil mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle 40 yaşını doldurduktan sonra ortaya çıkan menopoz için erken demiyoruz. Ama ülkemiz ortalamasının 50-52 yaş olduğu dikkate alınırsa o zaman sizinkinin daha erken olduğu söylenebilir. Kaldı ki sadece adet kanamalarınız azalmış, kesilmemiş. Menopoz demek için kadının 1 yıl hiç adet olmaması gerekir. Menopoz öncesi perimenopoz döneminde olduğunuzu düşünüyorum.

Yani birkaç yıl daha adetlerinizin az az da olsa devam etmesi mümkün. Şikayetleriniz sizi çok rahatsız etmeye başladıysa bu geçiş döneminde yapmanız gerekenlerle ilgili bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

Yazarlarımızdan

28 Eylül 2020, Pazartesi 14:49
28 Eylül 2020, Pazartesi 11:47
28 Eylül 2020, Pazartesi 08:18
28 Eylül 2020, Pazartesi 08:07
Sıradaki haber yükleniyor...
holder