Cinselliği yasamadıysanız

08 Ağustos 2015, Cumartesi 05:00
AA

İlişkiye girmediyseniz yani bakireyseniz rahim ağzı kanserine yakalanma ihtimaliniz yok. Fark ettiğiniz lekelenmeler için panik yapmadan doktora başvurun. Enfeksiyon ya da hormonal sorunlardan ortaya çıkan sıkıntılar olabilir ve tedaviyle üstesinden gelinir...

Rahimde bir sorun olabilir mi?

2 yıllık evliyiz. Evliliğimizin ilk günlerinde ilişkiye girmekte zorlanmıştık. Bu sebeple kayganlaştırıcı olarak için bitkisel yağ kullanmıştık. Acaba kullandığımız bu yağın herhangi bir zararı olmuş olabilir mi? Yani eşimin rahim içinde problem meydana gelmiş olabilir mi? 2 yıl süresince çocuk tedavisiyle ilgili kontrollerde de bulunduk, halen de devam ediyoruz. Sadece kullandığımız yağ, rahim içinde komplikasyon meydana getirmiş olabilir mi? Yani doğurganlığa olumsuz bir etkisi olabilmiş midir?

[[HAFTAYA]]

CEVAP

Sevgili okuyucum, kullanmış olduğunuz kayganlaştırıcı jel herhangi bir kimyasal içermiyorsa ve sizin de belirttiğiniz gibi tamamen bitkiselse bu yüzden bir sorun yaşadığınızı düşünmüyorum. Kaldı ki jel eşinizin rahminin içine ulaşmamıştır. 2 yıldır da çocuk için kontrollerde bulunduğunuzu ifade etmişsiniz. Eğer rahimde bir sorun oluşmuş olsaydı ultrasonda görünürdü. Ya da çekildiyse rahim filminde bu durum mutlaka ortaya çıkardı. Ben çocuk sahibi olamamanızı buna bağlamıyorum. Bu nedenle hızlıca bir uzmana başvurarak neden olmadığını araştırtmanızı ve bir an önce çocuk sahibi olabilmek için gerekli adımları atmanızı öneririm.

Rahim ağzı kanseri mi oldum?

19 yaşındayım. İki gündür iç çamaşırımdan kahverengi akıntı görüyorum. Bu akıntı yoğun sayılabilecek durumda. Bu durum beni çok korkutuyor. İnternette biraz araştırma yaptım. Belirtileri incelediğimde rahim ağzı kanseri karşıma çıktı. Bugüne kadar kimseyle cinsel ilişkiye girmedim. Acaba cinselliği yaşamadan da rahim ağzı kanseri olmuş olabilir miyim? Adet döneminde şiddetli ağrılarla mücadele ediyorum. Bu konu için doktora gittim. Önemli bir şey olmadığını, bazı kadınların ağrı çekebileceğini söyledi. Ultrasonla baktığında da bir şey görünmedi. O dönemde kahverengi akıntım yoktu. Acaba ben rahim ağzı kanseri miyim? Ultrasonla bu hastalık anlaşılır mı? Yeniden doktora gideyim mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, erkek arkadaşınızla cinsel birleşme yaşamadıysanız ve halen bakireyseniz rahim ağzı kanseri olma ihtimaliniz bulunmamaktadır. Eğer bakire değilseniz bir uzmana giderek smear yaptırmanızı öneririm. Vajinal akıntınız olduğundan da bahsetmişsiniz. Belki enfeksiyon ya da hormonal sorunlardan dolayı da böyle lekelenmeler yaşıyor olabilirsiniz. Mutlaka muayene olmanızı öneririm.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.