Daha önce dış gebelik geçirdiyseniz...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Daha önce dış gebelik geçirmiş, tüplerinde sorun olan kadınlarda tüp bebek tedavisine başlarken gereken hormon testlerinin yanında rahim filmi de çekilmeli ki durum ortaya çıksın, tedavi ona göre planlansın.

Anne olmak istiyorum

6 kez dış gebelik geçirdim. Sağ tüp alınmadı. 4’ü iğneyle sonlandırıldı. Sonuncu da sol tüp alındı. 3 kere tüp bebek denendi. Üçü de kayıpla sonuçlandı. 40 yaşındayım. Kanda pıhtılaşma var, ilaç kullandım. Histeroskopi yapılmış, çizik atılmıştı. Nasıl hareket etmem gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, 6 kez dış gebelik yaşamış bir hastada her 2 tüpte de sorun olduğu aşikar. Size ilk ameliyatta tüpünüze koruyucu yaklaşmışlar. Ancak 6 kere dış gebelik öyküsü olan hastaya tüp bebek tedavisi başlanmadan önce mutlaka rahim filmi çekilmeli. Bırakılmış olan sağ tüpünüzün ne durumda olduğu ya da sol tüpün tamamen mi, kısmen mi çıkartıldığından emin olunması gerekliydi.

Negatif gelen sonucu veya erken dönemdeki gebelik kaybınızı bu durum açıklayabilirdi. Size önerim daha fazla gereksiz yere cerrahi müdahale yaptırmadan önce mutlaka yakın zamanda çekilmiş rahim filmiyle başka bir doktora başvurmanız.

Düzensiz kanamalar başladı

47 yaşında, 2 çocuk annesiyim. 3 ay önce 15 günde bir düzensiz adet görmeye başladım. Doktorum benden parça aldı, raporu size yolluyorum. Doktorum bana bilgi vermedi. Sadece “Takip edeceğiz” dedi. Benim spiralim vardı, onu aldılar. Şu anda gebelik riski var mı? Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, düzensiz adet kanamalarınız nedeniyle sizin yaşınızda bir kadında biyopsi yapılmış olması çok doğru bir karar olmuş. Doktorunuzun düzenli kontrolünde kalmanız gerekir. Spiral çekildiği için artık korunmuyorsunuz demektir. Ama 47 yaşında kendiliğinden gebe kalma ihtimaliniz yüzde 1’in altında olduğundan boşu boşuna tekrar spiral taktırmamanızı öneririm. Bu spiral yüzünden de kanamalarınız yoğunlaşmış olabilir.

Yara oluşmuş

Altı ay önce kürtaj oldum. Doktor kürtaj sebebiyle rahim ağzında yara oluştuğunu söyledi. Yeniden muayene olmadım. Bu hastalık hakkında hiçbir bilgim yok. Tedavisi nasıl?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kürtaj ile rahim ağzındaki yara arasında hiçbir ilgi yok. Yara gibi görülen rahim ağzı kızarıklığı en sık uzun süren vajinal akıntılara bağlı oluşur. Öncelikle vajinal smear aldırmanızı öneririm. Normal çıkarsa ilişki sonrası kanama gibi şikayetleriniz yoksa, sadece vajinal enfeksiyona yönelik tedavi olmanız yeterli olur. Keza enfeksiyonun gerilemesiyle rahim ağzınızda görülen yara diye tabir edilen yapı da geriler.

Yazarlarımızdan

12 Ağustos 2020, Çarşamba 07:24
12 Ağustos 2020, Çarşamba 07:21
12 Ağustos 2020, Çarşamba 07:17
12 Ağustos 2020, Çarşamba 07:11
Sıradaki haber yükleniyor...
holder