Değişimleri takip etmek gerekir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

HPV’nin 100’den fazla tipi var. Kimi siğillere kimi de rahim ağzı kanserine neden oluyor. HPV’nin yaptığı değişimleri erken teşhis edebilmek için düzenli olarak smear testi yaptırın ki ilerlemeden sağlığınıza kavuşun.

Doktorum krem verdi

36 yaşında, 11 yıllık evli, 2 çocuk annesiyim. HPV virüsü taşıdığım anlaşıldı; tip 11’miş. Rahim ağzı ile dış taraftan parça aldılar ve “Sorun yok” dediler. Durum değişirse diye korkuyorum. Doktorum krem verdi. Eşim doktora gitmiyor, prezervatif de kullanmıyoruz. Ne yapmalıyız?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizde daha çok kondilom denilen ve siğil yapan HPV tipi teşhis edilmiş. Doktorunuzun vermiş olduğu kremi düzenli olarak kullanırsanız siğiller bir süre sonra kaybolacaktır. Vajinal smear testlerinizi mutlaka düzenli yaptırmanızı öneririm.

Çünkü HPV’nin 100’den fazla tipi olduğundan bu virüsün yaptığı değişimleri erken teşhis edebilmenin tek yolu düzenli smearden geçer. Eşinizde de siğil varsa mutlaka bir üroloji uzmanına gitmeli ve tedavi olmalıdır. Siğiller maalesef yayılma eğiliminde olan yapılardır. Bu nedenle daha fazla ilerlemeden gereken yapılmalıdır.

Adetim uzun sürüyor

27 yaşındayım, 1 yıl önce doğum yaptım, 2 ay önce spiral taktırdım ama adetim çok uzun sürüyor. Sizce bu normal mi? Acaba bunlar spiral yüzünden mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, spiral takıldıktan ilk 1 ay sonrasında mutlaka yerinde mi diye kontrol ettirmek en uygunudur. Yerinde olsa bile zaman içinde kayabilmesi mümkündür. Ama yaşadığınız yoğun kanamalar spiralinizin kaymasından çok spiralin kendi yarattığı etki sonucu oluşmuş olabilir.

Piyasada birçok değişik tipte spiral bulunmaktadır. Size takılmış olana bağlı olarak vücudunuz böyle bir reaksiyon vermiş olabilir. Öncelikle bir ultrason ile spiraliniz yerinde mi baktırın. Yerindeyse ve kanamalar hep bu yoğunlukta devam ediyorsa çıkarttırmanızı, farklı bir tip spiral taktırmanızı veya başka yöntemle korunmanızı öneririm.

Test negatif çıkıyor

Evleneli 42 gün oldu. Mart 18’de adet gördüm. Ama hâlâ adet görmedim. Evde gebelik test yapıyorum, negatif. Sebebi ne olabilir? Bir tarafımda ağrı ve kasıklarımda da sancı var. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kanda gebelik hormonu baktırın. Eğer o da negatif çıkarsa o zaman gebe değilsiniz demektir. Kasık ağrısı da eşlik ediyorsa adet gecikmenizin nedeni yumurtalık kisti olabileceğinden muayene olmanızı öneririm.

Gebeliğe engel mi?

İnternette zayıflamak için bir hap gördüm. Hamile kalmak isterken kullanımı zarar verir mi? Hamileliğe engel olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, curcumin yani zerdeçal kullanılması gebe kalmayı düşünen kadınlar için uygun değildir. Hamilelikte de kullanılmamalıdır. Ancak hamile kalınmasına engel bir durum oluşturduğuna dair bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Yazarlarımızdan

05 Ağustos 2021, Perşembe 07:01
05 Ağustos 2021, Perşembe 07:01
05 Ağustos 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder