Diyet ve egzersiz yapmadan olmaz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Polikistik over sendromunda kadının kilo ve kıllarda artış, sivilcelenme gibi şikayetleri oluyor. Bu yakınmaları yok etmek için tetkikler sonrası hormon içeren ilaçlar veriliyor. Hapı içerken diyet ve egzersiz ve yapmak çok önemli

Adetim düzensiz, kıllar arttı

28 yaşındayım, evliyim. Yıllar önce polikistik over tanısı konulmuştu, doğum kontrol hapı kullanıp bıraktım. Günden güne adet günüm azaldı. Polikistik over yani saç dökülmesi, kıllar ve kiloda artış, sivilcelenme yüzünden doktora gittim. Bana ilaç verdi, içtim. Biteli 7 günü geçti ama adet görmedim. İlacın yan etkisi mi? En iyi tedavi yöntemi hangisi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bahsettiğiniz belirtiler polikistik over sendromuna bağlı olarak vücudunuzda daha fazla erkeklik hormonu salınmasındandır. Şu an çocuk istemiyorsanız o zaman kullanmakta olduğunuz ilaç sizin şikayetlerinizi kontrol altına alabilmek için sıklıkla başvurduğumuz, doğru bir ilaçtır.

Ama her hormonal ilacın olduğu gibi bu ilacın da bazı yan etkileri bulunduğundan, bu ilacı mutlaka doktor kontrolünde kullanmanızı öneririm. Ayrıca kilo vermeniz için diyet ve sıkı egzersiz yapmanız faydalı olacaktır. Gerekirse insülin direncinizi kırmak için de başka bazı ilaçlara başvurulabilir. Kullandığınız ilaç adet miktarında azalma yapabilir, bu sık rastladığımız bir etkisidir.

Kanda pıhtılaşma oluyor

30 yaşındayım, ülseratif kolit hastasıyım. 2013’te derin ven trambozu yaşadım. Bir süre kan sulandırıcı ilaçlar kullandım. Doktorum protein S ve C eksikliğimin olduğunu ve o dönemler doğum kontrol hapı kullandığım için kan pıhtılaşmasının olduğunu söyledi. Doğum kontrol yöntemi olarak ne kullanmamı önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kanında pıhtılaşmaya meyil olan kadınlara yaşı ne olursa olsun, korunma yöntemi olarak doğum kontrol ilaçlarını önermemekteyiz. Çocuğunuz varsa size rahim içi araç (spiral) taktırmanızı öneririm. Çocuğunuz yoksa eşiniz kondom kullanabilir. Hormonal yöntemlerden uzak durmalısınız.

Korunma sürer mi?

Ben doğum kontrol hapı kullanıyorum. Önceki akşam 22.00’de içme gereken ilacı unutmuşum. Dün eşimle birlikte oldum ve 2 hapı birlikte içtim. Acaba koruma devam eder mi? Ya da ilacı unuttuğum için gebe kalır mıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçlarını kullanırken 1 günlük unutmalarda problem yaşanmaz. Ertesi gün bir önceki güne ait hapı almakla yani o gün için 2 hap içmekle ilacın koruyuculuğu aynen devam eder. Bu nedenle hamilelik açısından boşuna korku yaşamanıza gerek yoktur. Koruma aynen devam etmektedir.

Yazarlarımızdan

01 Ekim 2020, Perşembe 07:00
01 Ekim 2020, Perşembe 07:01
01 Ekim 2020, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder