Opr. Dr. Hande Akbaş Diyet ve egzersiz yapmadan olmaz
HABERİ PAYLAŞ

Diyet ve egzersiz yapmadan olmaz

Polikistik over sendromunda kadının şikayetlerini kontrol için hastaya hormon içeren ilaçlar veriliyor. Bu ilacı kullanırken diyet ve egzersiz yapmayı ihmal etmemek çok önemli.

Ultrason çekildi

Bir ay önce ultrasona girdim. Ama doktora sonucu gösteremedim. Ultrasonda “Her iki over normal, boyut ve lokalizasyonda olup sol overde 15 mm çapında olmak üzere bikaç adet fizyolojik folikül kisti mevcuttur” yazıyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, folikül kisti tamamen masum olan, yumurtlama dönemindeki her kadında görülebilen ve sonrasında kendi kendisine çatlayarak kaybolan basit bir kisttir endişelenmeyin. Ancak yine de bunu sizden isteyen doktora lütfen gidip gösterin.

Adetim düzensiz, kıllar arttı

28 yaşındayım, evliyim. Yıllar önce polikistik over tanısı konulmuştu. Bir dönem doğum kontrol hapı kullanmıştım, bıraktım. Günden güne adet günüm azaldı. Şu an adetim neredeyse 1 gün sürüyor. Polikistik over’in tüm etkilerini taşıyorum. Saç dökülmesi, kıllar ve kiloda artış, sivilcelenme var. Yine doktora gittim. Bana ilaç verdi, içtim. Biteli 7 günü geçti ama adet görmedim. Bu ilacın yan etkisi mi? En iyi tedavi yöntemi olarak hangisini öneririsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bahsettiğiniz kıllanmada artış, sivilcelenme ve kilo almanız polikistik over sendromuna bağlı olarak vücudunuzda daha fazla erkeklik hormonu salınmasından kaynaklanır. Şu an için çocuk düşünmüyorsanız o zaman kullanmakta olduğunuz, sizin şikayetlerinizi kontrol altına alabilmek için sıklıkla başvurduğumuz doğru bir ilaçtır.

Ama her hormonal ilacın olduğu gibi bu ilacın da bazı yan etkileri bulunduğundan, bu ilacı mutlaka doktor kontrolünde kullanmanızı öneririm. Ayrıca kilo vermeniz için diyet ve sıkı egzersiz yapmanız faydalı olacaktır. Gerekirse insülin direncinizi kırmak için de başka bazı ilaçlara başvurulabilir. Kullandığınız ilaç, adet miktarında azalma yapabilir, bu gayet sık rastladığımız bir etkisidir.

Gebe kalır mıyım?

Düşük yaptım, 7 aydır adet düzensizliği yaşıyorum. Doktorum doğum kontrol hapı verdi. Doğum kontrol hapının adet düzensizliği tedavisinde etkisi nedir? Tedavi 3 ay sürecek. Üç ay sonra gebe kalabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet düzensizliği doğum kontrol ilacıyla tedavi edilmez. Doğum kontrol ilaçları sadece adetlerinizi düzenli görmenizi sağlar. Ancak altta yatan etkeni geçirmez. Dolayısıyla ilacı kestikten sonra sebep neyse adet düzensizliğinizi tekrar yaratma ihtimali yüksektir.

Doğum kontrol ilacı alırken hamile kalamazsınız. Önerim üreme alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak neden adet düzensizliği yaşadığınızı araştırın ki sonraki gebelik açısından sıkıntı yaşamayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder