Diyetle kontrol edilemiyorsa..

22 Şubat 2018, Perşembe 05:00
AA
Gebelikte şeker yüksekliği önemli. Çünkü bebeğe zarar veriyor. Önce kadına diyet öneriliyor. Hamileliğin ilerleyen haftalarında bebeğin kilosunda, suyunda artış varsa şeker diyetle kontrol altına alınamıyorsa insüline başlanıyor.

Yüksek şeker bebeğe zarar verdi mi?

Hamileyim, doktorum şeker yüklemesi yaptırdı. Açlık kan şekeri 108 çıktı. Diyetisyene başladım, kan şekerini günde 3 öğün ölçüyoruz. Şu an açlık kan şekeri 93-96 arası çıkıyor. 1 hafta sonra doktor “Çok yüksek, çocuğa zarar verir” dedi. Dahiliye uzmanı “İnsüline gerek yok” dedi. Çocuğa bir zararı olmuş mudur?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebelikten önce diyabet yoksa ilk 20 haftalık döneme kadar zaten gebeliğe bağlı diyabet görülmez. Gebelikte şeker değerinin açlık 92, tokluk 140’ın üzerinde olmamasını tercih ederiz. Sizdeki değerler çok yüksek değil. Şu an için sadece diyetle tedavi işe yarıyor gibi. Ama ilerleyen haftalarda bebeğin kilosunda, suyunda artış saptanırsa ve şeker diyetle kontrol edilemezse o zaman insülin başlamak gerekebilir.

Tüp bebek denememiz başarısız oldu

Başarısız tüp bebek denememiz var. Embriyolar sağlıksızdı, bunu tüp bebek iğnelerinin etkisiyle yumurtanın hatalı bölünmesine bağladılar. İkinci deneme için ilaç kullanıyorum. Bu ilacı tüp bebek iğnelerine başladığımda da kullanayım mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, dünyadaki hiçbir ilaç sağlıksız bölünen bir embriyonun sağlıklı gelişmesini sağlayamaz. Hatalı bölünme genetik bir sorundur ve siz ne kullanırsanız kullanın, tekrarlama ihtimali mevcuttur. Bu tür ilaçları genellikle gıda takviyesi olarak veririz. Yumurta veya sperm kalitesini bir miktar iyileştirebilir miyiz çabasıyla kullanırız. Hastalarıma bu tür ilaçlar başlamışsam genellikle yumurta toplama işlemine kadar devam ederim.

İlaç alıyorum ama...

1 yıldır evliyim, 2 aydır yumurtlamayı artıran ilaç kullanıyorum. Ama sonuç alamadık. Eşimde ve bende sorun yok. Ne yapmalıyız?

CEVAP

Sevgili okuyucum, uzun süredir kullandığınız bu ilaç ile sonuç alamadıysanız öncelikle bu konuda uzman birine başvurun. Her şeyin yeterince iyi araştırılıp araştırılmadığından emin olun. Halen bir sebep bulunamaması durumunda o zaman aşılama, tüp bebek gibi daha sonraki aşamalara geçmenizi öneririm.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.