Doğum sonrası kanama varsa doktora

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum sonrası nadiren de olsa bebeğin eşinden parçalar kalıp kanamaya neden olabilir. Yoğun kanamanız varsa doktora gidin. Ultrason muayenesiyle sorun saptanır, tedavisi de yapılır.

Kanama yoğunlaşıyor

27 yaşında, üç yıldır evli kadınım. Dört ay önce doğum yaptım. Doğumdan iki ay sonra adet gördüm. Üç hafta leke halinde kanamam oldu. Doktor, normal olduğunu ve haftalarca sürebileceğini söyledi. Kanama yoğunlaşınca muayeneye gittim. Problem olmadığını ancak kist ya da myom olabileceğini söyledi. Kanamanın rahim duvarı kalınlığından ve yumurtlama düzensizliğinden olabileceğini belirtti. 12 gün ilaç kullanacağım. İlacı içtim ama yoğun bir şekilde kanamam var. İki aydır adet görüyorum. Sizce bu normal mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, emziriyor musunuz? Nadiren doğum sonrası içeride bebeğin plasenta denilen eşinden parçalar kalıp hastada kanamalara neden olabilir. Kişi emzirirken bile adet görebilir, bunda bir sorun yok. Ama yoğun olması beklenen bir durum değildir. Myom olduğunu düşünmüyorum. Çünkü gebelikten önce veya doğum sezaryenle olduysa ameliyatta bu durum fark edilebilirdi. İçeride parça kaldıysa parça çıkarılana kadar kanamanız devam eder. Bunu anlamanın da en kolay yolu ultrasonla rahmin içini incelemek eğer şüpheli bir alan görülürse o zaman histeroskop denilen rahmin içine kamerayla girilerek uygulanan işlem yapılması gerekebilir.

Söktürücü işe yaramadı

25 yaşındayım, bekarım. Adetim önceleri 30 günde bir düzenli olurdu. Son dört aydır adet göremiyorum. Doktora gittim. Kan ve hormon tahlillerimde sorun çıkmadı. Doktorum söktürücü kullanmamı söyledi. Kullandım ama sonuç alamadım. Ne yapmalım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, polikistik over sendromunuz olabilir. Muayene olmanız, yumurtalıklarınıza ultrasonla bakılması gerekir. Hangi hormon tetkikleri yapıldı? Eksik varsa yapılmalı. Nadiren genç yaşta yumurtalık rezervinin azalması sonucu da adet düzensizliği ve söktürücülere yanıt alamayabiliyoruz. Üreme tıbbı konusunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.

İlacın yan etkileri mi?

28 yaşında, 4 yıllık evliyim. Çocuğum yok. Polikistik over’im var. Doktor tavsiyesiyle hormon kullanıyorum. Üç ay oldu, cilt problemlerim arttı. Ara kanama, bazen de ilişkide kanama oluyor. Bunlar ilacın yan etkileri olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yüzünüzdeki yağlanma, adet düzensizliği gibi şikayetleriniz ön planda polikistik over’e bağlı oluşur. Şu an için gebelik düşünmüyorsanız size önerim o zaman bu tür şikayetlerinizi kontrol altına alabilecek bazı ilaçları almanız. Bunlara bir uzmana başvurarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Size önerim şikayetleriniz hafifledikten sonra, evliliğiniz 4 yıl olduğundan ve bazen polikistik over sendromu nedeniyle gebe kalmakta çiftler zorluk yaşayabildiğinden bebek planlarınızı çok geciktirmemeniz olacaktır.

Yazarlarımızdan

12 Mayıs 2021, Çarşamba 19:01
12 Mayıs 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder