Opr. Dr. Hande Akbaş Doğurganlık olumsuz etkilenebilir
HABERİ PAYLAŞ

Doğurganlık olumsuz etkilenebilir

Rahim ağzında yara olarak tabir edilen erozyon aslında kadında uzun süren akıntılara bağlı ortaya çıkar. Eğer ilişki sonrası kanamanız yoksa, smear testiniz normalse yakılması doğru değil. Çünkü gereksiz yere rahim ağzının yakılması doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.

Rahim ağzında yara varmış

29 yaşındayım, 9 aylık evliyim, hamile kalamıyorum. Doktor “Rahim ağzında yara var, yakalım” dedi ama gitmedim. 3 aya yakındır sadece 2 gün adet görüyorum. Hamile kalmamı hızlandıracak bir şey var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, rahim ağzında yara olarak tabir edilen erozyon genellikle kadında uzun süren akıntılara bağlı olarak ortaya çıkar. İlişki sonrası kanama yoksa ve vajinal smear sonuçlarınız normalse yakılmasını önermem. Ayrıca bu durum söylendiği gibi kısırlığa yol açmaz.

Tam tersi rahim ağzını gereksiz yere yakma doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Neden 2 gün adet gördüğünüzü araştırmak için hormonlara bakılabilir. Eşinize sperm analizi yaptırın, sizde tüp bebek alanında deneyimli bir uzmana giderek yumurtalık rezervinize baktırın. Tüm bunlar normalse bence hızlandırmak için bir şey yapılmasına gerek yoktur.

Akıntıdan şikayetçiyim

32 yaşındayım, 3 yıllık evliyim. Benim sorunum sürekli akıntımın olması ve idrarımın çok koyu renk ve kokulu gelmesi. Neler yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, akıntınızın olması, koku hissetmeniz yoğun vajinal iltihabınız olduğunu düşündürüyor. En doğrusu tabii ki en kısa zamanda bir jinekoloji uzmanına başvurarak muayene olmanız ve vajinal kültür aldırarak sebep olan bakteriye yönelik doğru tedaviyi bir an önce eşinizle bir arada kullanmanız. Aksi taktirde iltihap, rahim ve tüplerinize doğru ilerleyerek daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Anne olabilir miyim?

26 yaşında kızım. Geçen yıla kadar düzenli adet gördüm. Bu yıl çok düzensiz. Sürekli gecikiyor. Akıntım çoğaldı. Hormon testleri yaptırdım, doktor “Bir şey yok, temiz” dedi. Nişanlıyım, çocuğum olmazsa diye korkuyorum. Bu arada kiloluyum, etkisi var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet düzensizliğinizin mutlaka bir sebebi olmalı. Sizin gibi genç yaşta olup adet düzensizliğinin eşlik ettiği bir kadında kilo artışı da varsa ilk akla gelen polikistik over sendromu olabilir. Tabii bunun dışında birtakım endokrin bezlerin de bozukluğu yazdığınız şikayetleri yapar. Ama bunlar genellikle hormon testlerinde görülebilir. Evlendikten hemen sonra durumunuzun farkında olduğunuz için vakit kaybetmeden üreme tıbbı alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurun.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder