Düşük yapma ihtimali azaltılıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anne olmaya çalışan ve arka arkaya tekrarlayan düşükler yapan kadınlara halk arasında gebelik aşısı denilen bir uygulama yapılabiliyor. Bu kadının düşük yapma ihtimalini epey azaltıyor.

Bebek görünmüyor

Adet günüm geçeli 23 gün oluyor. Dört haftalık hamile olmam lazımmış ama ultrasonda bebek görünmüyor. Gelişmemiş olabileceği söylendi. Progesteron kullanıyorum. Arada karın ağrım ve bulantım oluyor. Halsizim. Dış gebelikten şüphelendiler. Bebeğin ultrasonda görülmeme ihtimali olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, düzenli yumurtlayan bir kadında adetin üzerinde 23 gün geçmesi durumunda ultrasonda gebelik kesesinin görünmesi beklenirdi. Nadiren polikistik overi olan bazı kadınlarda geç yumurtlama olduğunda her ne kadar adet üzerinden 23 gün geçse de bazen kese görülemeyebilir. Genellikle kesenin görülüp görülemeyeceğini geçen adet süresine bakarak değil, kanda bhcg denilen gebelik hormonu ölçümleriyle anlamaktayız.

Eğer bu hormonun artışı normalse ve 1500 değerinin üzerine çıktıysa artık gebelik kesesinin ultrasonda görülebilir hale gelmesini bekleriz. Aksi taktirde dış gebelik ihtimali bulunduğundan sıkı takip edilmeniz gerekir. Gebelik kesesinin görülmemesine rağmen bhcg değerleri artmaya devam ediyorsa bu dış gebelik ihtimalini güçlendirdiğinden o zaman vaktinde müdahale edilmelidir.

Bebek sıkışmış gibi

Eşim 2 aylık hamile. Ultrasonda doktorumuz fark etti ki eşimin rahmi ikiye bölünmüş gibi. Bebek küçük olan odacıkta sıkışmış gibi büyümeye devam ediyor. Bebek tam olarak görünmüyor. Acaba nasıl bir tedavi şekli uygulamamız gerekir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, rahmin doğuştan genetik kusurları olabilir. Bunlar rahim içinde hafif çökmeden tam perdeye kadar değişen şiddette patolojiler olabilir. Eşinizde gebelik oluşmuş, bazen bu tip kadınlarda hamile kalmak bile sorun olabilir. Size önerim, gebeliğinizi perinatoloji yani yüksek riskli gebelikler konusunda deneyimli bir hekimin takip etmesidir.

Bazen sizin durumunuzdaki hastalarda rahim ağzında yetersizlikler, rahim ağzının erken kısalması ve buna bağlı düşükler, erken doğumlar olabilir. Bazen de hasta sorun yaşamdan doğum yapabilir. Sıkı takip edilmek dışında yapabileceğiniz bir şey yok.

Olası ters giden düşük gibi bir durum olursa o zaman HSG çekilerek tanı konulur ve üreme tıbbı alanında uzman hekimlerce tedavisi yapılır. Umarım bir sıkıntı olmadan bebeğinizi kucağınıza alırsınız.

Gelişme var mı?

9 yıllık evliyiz. Eşim bir defa normal, 3 tüp bebek denememizde de 2 defa hamile kaldı. Kanda hamilelik hormonu yükseliyor ama 1 ay sonunda düşük oluyor. Sebebi ne olabilir? Deneyebileceğimiz yeni bir gelişme var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizin gibi tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalarımızda uyguladığımız, halk arasında gebelik aşısı diye geçen bir uygulamayla bir daha düşük yapma ihtimalinizi epey azaltıyoruz. Size önerim bu konuda uzman bir hekime başvurmanızdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder