Düzenli kontrolle sağlıklı kalın...

06 Mart 2017, Pazartesi 05:00
AA
HPV virüsü siğillere ve rahim ağzı kanserine neden oluyor. Bu virüs vücuda yerleşmişse hep orada kaldığı için kendinize iyi bakın. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve düzenli olarak doktora gidip vajinal smear aldırın. 

Kaç yaşına kadar ilaç kullanabilirim?

33 yaşında kadınım. 6 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Bu hapları kaç yaşına kadar kullanabiliriz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ailenizde erken yaşta pıhtı atması, felç öyküsü yoksa ve sigara içmiyorsanız 40 yaşına kadar düzenli doktor kontrolünde kalmak şartıyla doğum kontrol ilaçlarına devam edebilirsiniz.

Bu ilaçların maksimum 10 yıl kullanılmasını veya 40 yaş doldurulduğunda bırakılmasını önermekteyiz. Ayrıca meme muayenenizi de düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Neden biyopsi yapıyorlar?

29 yaşındayım, düzenli adet görüyorum. Smear testinde doktor HPV bulunduğunu söyledi. Şimdi biyopsi yapmak istiyor. Neden biyopsi yapmak istiyorlar?

CEVAP

Sevgili okuyucum, vajinal smear testi rahim ağzı kanserinin erken tanısı için uygulanır. Amaç rahim ağzı kanserlerinin en önemli sebebinden birisi olan HPV denilen virüse bağlı rahim ağzınızda bir değişiklik olup olmadığını görmektir.

Nadiren de olsa kansere dönüşmeden teşhis etmektir. Sizde muhtemelen HPV’ye bağlı birtakım erken hücresel değişiklik teşhis edilmiş olmalı ki doktorunuz biyopsi önermiş.

Genellikle kolposkopi denilen rahim ağzınızı yaklaşık 400 kat büyüten bir alet eşliğinde şüpheli görülen yapılardan tek tek biyopsi alınarak patolojiye gönderilir. Gönderilen yapılarda smear sonucunuzdakinden daha ileri bir lezyon olup olmadığından emin olunur.

Daha ileri bir lezyon tespit edilirse o zaman etkilenmiş olan bölgenin bir kısmı konizasyon denilen bir operasyonla çıkarılır.

HPV bir kere vücuda girmişse hep varlığını devam ettireceği için kendinize iyi bakmalı, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalı ve vajinal smear kontrollerinizi aksatmadan yaptırmalısınız.

Tüp bebek yaptıracağız ama...

5 yıldır evliyiz, çocuğumuz olmuyor. Film çektirdim, tüpler kapalıymış. Tüp bebek istiyoruz. Ama bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Yurt dışında yaşıyoruz. İzin alıp Türkiye’ye gelmeyi düşünüyoruz. Bize bilgi verir misiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, tüpleriniz kapalıysa malesef doğal yollarla gebe kalma şansınız bulunmamaktadır, mecburen tüp bebek yaptırmalısınız. Tüp bebek tedavisi maksimum 3 hafta sürdüğü için eşinizin 1 aylık iznini adet döneminize getirdiğiniz taktirde tedavi için yeterli olacaktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.