Enfeksiyon rahim ve tüpleri etkilerse

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vajinal enfeksiyonlar kısırlığa neden olmaz.

Ama enfeksiyona yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı ve kötü kokulu akıntı da eşlik ederse o zaman dikkatli olunmalı.

Çünkü bu durum tüpleri ve rahmi etkileyebilir.

10 gün erken oldu

27 yaşındayım, 49 kiloyum. İlk geceden birkaç gün sonra grip oldum. İdrarımda çok kan görüldü. 10 gün erken adet gördüm. Bana neler oluyor? Yardım eder misiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ilk kez ilişkiye giren kadında kanama olması doğaldır. Vajina ve idrar yolları birbirine çok yakın olduğundan kanamanın tam olarak nereden geldiğini anlayamamış olabilirsiniz. Ayrıca kanama olmayabilirdi. Her bakire kadında ilk ilişki sonrası kanama olacak diye bir kural yoktur.

Enfeksiyon yüzünden mi?

3.5 yıllık evli kadınım. 10 aydır korunmuyoruz ama çocuğumuz olmuyor. Doktorlar enfeksiyon ve rahmimde yara olduğunu söylediler. Acaba bu yüzden mi çocuğum olmuyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, vajinal enfeksiyon ve rahim ağzındaki yara genellikle kısırlığa neden olmaz. Çoğunlukla kötü kokulu akıntı yaratarak rahatsızlık verir. Ancak enfeksiyona ateş, şiddetli karın ağrısı eklenirse o zaman tehlikeli boyuta varıp rahim ve tüplerinizi etkileyerek ileride çocuk sahibi olmanıza engel olabilir.

Yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kötü kokulu akıntı üçlüsü olmadığı sürece tek başina vajinal enfeksiyon kısırlık nedeni olmaz. Rahim ağzınızda olduğu söylenen yara da uzun süren tedavi edilmemiş vajinal enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Enfeksiyonun bir uzman tarafından giderilmesiyle yara da zaman içinde iyileşecektir. Yaşınızdan bahsetmemişsiniz ancak 35 ve üzerindeyseniz genellikle çiftler 6 ay içinde istemelerine rağmen gebe kalamazlarsa uzmana başvurmalarını öneririz.

Yaşınız 35 altındaysa o zaman 1-2 ay daha kendi kendinize deneyin. Hâlâ gebe kalamazsanız o zaman mutlaka eşlik eden olumsuz bir durum var mı lütfen baktırın.

Polikistik over miyim?

Adetimin 3’üncü günü yaptırdığım test sonuçlarımı size yazıyorum. Bana polikistik over olabileceğim söylendi. Bu hastalıkla ilgili belirtim (kıllanma vs) yok. Ultrason sonucum da normal. Bu tahlile göre polikistik over olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bana göndermiş olduğunuz hormon değerleri tamamen normal sınırlardadır. Herhangi bir sorununuz da yoksa polikistik over sendromu korkusuyla niçin bu testleri yaptırdığınızı anlayamadım. Eğer adet düzensizliğiniz varsa hormonal kaynaklı gibi durmuyor rahat edebilirsiniz.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder