Erken menopoz isteksizlik yapabilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Erken menopoza giren kadında cinsel isteksizlik olabilir. Böyle bir durum varsa hormon replasman tedavisi alabilirsiniz. Bu tedaviyle menopozun vücutta yapacağı değişiklikler ertelenir, isteksizliğiniz de düzelebilir...

Prolaktin tekrar yükselirse?

Kadın doğum uzmanına gittim. Prolaktinim yüksekti. Doktor ilaç verdi. 20 günde 28’den 3.5’e düştü. Doktorum, bana sorun olmadığını söyledi. Biraz araştırdım ve hipofiz bezinden kaynaklanabileceğini okudum. Gebelik düşünüyorum ancak prolaktin yüksekliği buna engelmiş. Ne yapabilirim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, öncelikle prolaktin hormonunun 28 olmasını yüksek kabul etmiyoruz. Bunun için boşu boşuna ilaç kullanmışsınız. Hipofizde adenomu denilen iyi huylu tümörlere bağlı prolaktin yüksekliği genellikle 100’ün üzerine çıkar.

Ayrıca 28 değerlerindeki prolaktin değeri asla hamile kalmanıza engel değildir. Çocuk istiyor ve sahip olamıyorsanız prolaktin hormonu yerine başka nedenlerin olabileceğine odaklanmalı ve bunun araştırılabilmesi için üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurarak gerekli araştırmaları başlatmalısınız.

Ne sıklıkla doktora gideyim?

28 yaşındayım, 20 günlük hamile olduğumu öğrendim. Ne sıklıkla doktora gideyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kendinize iyi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı seçmeli, ultrasona girmelisiniz. Bebeğin rahim içinde doğru yere yerleştiğinden emin olunması ve kalp atışlarının duyulması gerekir. Sonrasında doktorunuz belirli aralıklarla sizi görmek isteyecektir.

11-13 ve 22’nci haftalar en önemli 2 kontrol vakti kabul edilir. İlkinde bebeğinizin ense kalınlığı ve bazı ultrasonografik belirteçler bakılarak birinci trimester tarama testi uygulanacak. İkincisindeyse bebeğinize detaylı ultrason yapılarak tüm anatomisi ayrıntılı incelenecek. 22’nci haftadan sonra gebeliğiniz sorunsuz seyrederse genellikle basit kan ve idrar tetkikleri dışında önemli başka bir teste ihtiyaç duyulmayacak.

Cinsel isteğimi yok eder mi?

29 yaşındayım, 2 yıllık evliyim ama menopoza girdim. Zevk alamıyorum. Menopoz cinsellik isteğini yok ediyor mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınız çok gençken menopoza girmişsiniz. Menopozda çoğunlukla kadınlarda cinsel istek azalır ancak nadiren de artar. Dolayısıyla sizdeki bu isteksizlik büyük ihtimalle erken menopoza girmenizden kaynaklanmaktadır.

Size önerim bir süre mutlaka hormon replasman tedavisi almanızdır. Bu aynı zamanda menopozun vücudunuzda yapacağı diğer değişiklikleri de bir miktar erteleyecektir. Bu ilacı kullanırken isteksizlikle ilgili olumlu gelişme yaşamazsanız, o zaman altta yatan psikolojik sebepler mi var bakmak için cinsel terapi uzmanına başvurun.

Yazarlarımızdan

06 Mayıs 2021, Perşembe 11:28
06 Mayıs 2021, Perşembe 07:02
06 Mayıs 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder