Erteleme 1 haftayı geçmemeli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adet günü önemli olaylarda, sınav ya da evlilik tarihi gibi günlerde ertelenebilir. Tabii bu yönteme sıklıkla başvurmamak ve mutlaka doktora giderek ilaç kullanmak çok önemli. Ayrıca erteleme süresinin 1 haftayı geçmemesine dikkat edilmeli.

Kist neden tekrarlıyor?

32 yaşındayım. Ameliyat oldum, çikolata kisti alındı, tekrar üredi. Doktor laparoskopi yapılacağını söyledi. Acaba bu kistten kurtulmamın bir yolu yok mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, endometrioma yani çikolata kisti gebelik ya da menopoza kadar büyümeye devam eder. Bunun dışındaki dönemlerde büyümesinin engellenmesi ancak bazı hormon ilaçlarının düzenli kullanılmasıyla mümkün olur. Aksi taktirde hızı kişiden kişiye değişmekle birlikte büyümesi kaçınılmazdır.

Sizde de sanırım ameliyat sonrası baskılayıcı birtakım ilaçlar uygulanmadığı için çikolata kistiniz tekrar oluşmuş. Genelde çıkarılması hastanın şiddetli ağrı şikayetleri varsa, boyutu 5 santimin üzerindeyse önerilir. Aksi taktirde laparoskopi bile yapılsa her ameliyatta sağlıklı over yani yumurta dokusu da zarar göreceğinden gerekmedikçe müdahale edilmez.

Ameliyatta üreme tıbbıyla ilgilenen bir ekip olması ileride gebelik düşündüğünüzde sorun yaşamamanız açısından çok önemlidir.

Adeti ertelemek mümkün mü?

Nişanlım 30 yaşında. Adet dönemi evleneceğimiz güne denk geliyor. Adeti ertelemek istiyoruz. Acaba kaç gün önce doktora gitmeliyiz? Bir de adet kaç gün ertelenebilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, düğün tarihinizden 1-2 ay öne doktora başvurmanızı, nişanlınıza jinekolojik muayene ve ultrason yapılmasını öneririm. Böylece rahim ve yumurtalıklarında bir sorun yoksa hem korunma amacıyla hem de düğün tarihinize denk gelen adetinin geciktirilebilmesi için doktor nişanlınızın bünyesine uygun bir ilaç başlar. Erteleme süresinin genellikle 1 haftayı geçmesi önerilmez.

Hangi tedavi uygun?

Bir yıldır evliyim. Eşim ve ben 30 yaşındayız. Eşim 4 ay önce varikosel ameliyatı oldu. O zaman sperm sayısı 11 milyon, hareketlilik yüzde 10’du. Çocuk sahibi olabilir miyiz? Aşılama mı yaptıralım, tüp bebek tedavisini mi denemeliyiz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ameliyat sonrası eşinizin sperm değerleri görülmeli. Eşinizin ameliyat öncesi sperm sayısı normalin altında ve yumurtayı bulacak sperm hareketliliği azmış. Ameliyat her zaman istenen sonuçları vermiyor. Son durumda çok değişiklik yoksa, 1 yıldır denemenize rağmen gebelik olmadıysa tüp bebek doğru karar.

Aşılama uygulanırsa gebelik şansı düşük olur. Sizin yumurta rezerviniz iyiyse, o zaman tüp bebekle bu sperm değerlerine rağmen yüksek ihtimalle gebelik elde edebilirsiniz.

Yazarlarımızdan

16 Eylül 2020, Çarşamba 08:12
16 Eylül 2020, Çarşamba 08:06
16 Eylül 2020, Çarşamba 08:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder