Erteleme süreniz 1 haftayı geçmesin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adet günü önemli olaylarda, sınav ya da evlilik tarihi gibi günlerde ertelenebilir. Bu yönteme sık sık başvurmamak ve mutlaka doktora gitmek çok önemli. Ayrıca erteleme süresinin genellikle 1 haftayı geçmemesine dikkat edilmeli.

Dış gebelik mi yoksa normal mi?

Bu ay adet görmedim. Kan testi yaptırdım, kan değerim 2054.87 çıktı. Bu değer ile gebelik kaç haftalık olur? Bu değer o haftalık gebeliğe göre normal mi? İki kez dış gebelik geçirdim. Çok tereddütte kaldım, acaba normal gebelik mi yine dış gebelik mi geçiriyorum? Sırt ve sağ kasığımda ağrı var. Ne dersiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adetinizde henüz gecikme yaşamamışken çıkan kan değeri sonucunuz gayet iyi görünüyor. Nadiren dış gebelikler de bu kadar güzel değerlerle başlayabileceği için sadece değere bakarak dış gebelik yaşamıyorsunuz demek mümkün olamaz. Doktora gitmeli yaşadığınız 2 dış gebelikten bahsetmelisiniz. Gebelik kesesinin rahim içine yerleşip orada büyümeye başladığından emin olunana kadar yakın takip edilmelisiniz. Gebelikte sırt ve karın ağrısı görülebilir. Buna bakarak dış gebelik denilemez.

Adeti ertelemek mümkün mü?

Nişanlımın adet dönemi nikaha denk geliyor. Adeti ertelemek istiyoruz. Kaç gün önce doktora gitmeliyiz? Adet kaç gün ertelenir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, nikah tarihinizden 1-2 ay öne doktora başvurmanızı, nişanlınıza jinekolojik muayene ve ultrason yapılmasını öneririm. Böylece rahim ve yumurtalıklarında bir sorun yoksa hem korunma amacıyla hem de düğün tarihinize denk gelen adetinin geciktirilebilmesi için doktor nişanlınızın bünyesine uygun bir ilaç başlayacaktır. Erteleme süresinin genellikle 1 haftayı geçmesi önerilmez.

Neden böyle isteksizim?

İki yıl önce sezeryanle doğum yaptım. Doğumdan sonra cinsel isteğim kayboldu. 20 günde bir adet görüyorum. Kanamalarım 10 gün sürüyor. Korunmak için spiral kullanıyorum. Yapacağım bir şeyler var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, lohusalık döneminde bazen hormonların etkisine bağlı cinsel isteksizlik gelişebilir. Öncelikle psikolojik nedenleri ekarte edin. İlk çocukta anne deneyimsiz olduğundan yorgunluğa bağlı isteksizlik gelişebilir. Psikolojik açıdan sorun yoksa o zaman kadın hastalıkları uzmanına gidip enfeksiyon var mı baktırın. Nadiren enfeksiyonlar ilişkide ağrı yapıp isteksizliğe neden olabilir. 20 günde bir adet görmenizi spirale bağlıyorum. 10 gün sürmesi büyük ihtimalle bu nedenden kaynaklanır. Eğer kansızlık yapacak boyuta geldiyse çıkarılabilir.

Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder