Evlenince ya da doğum yapınca geçmiyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Polikistik over sendromu adet düzensizliği, kıllanma ve kiloda artışla kendini gösteriyor. En doğru tedavi şikayete göre ilaç vermek. Bu sendrom menopoza kadar sürer, evlenince ya da doğum yapınca geçmesi söz konusu değil.

Yara için ilaç kullandım

39 yaşındayım, 2 yıl önce gittiğim doktor “Rahim ağzında yara var” demişti. Testler yapıldı, ilaç verildi. İlaçları kullandım, kontrole gitmedim. Ailemdeki kadınlarda rahim ağzında yara ve kistler var. Tedaviye rağmen yaranın tekrarlaması mümkün mü? Korunma yolları var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, rahim ağzında yara diye tabir edilen bizim erozyon dediğimiz yapılar genellikle uzun süreli vajinal enfeksiyonlara bağlı gelişir. Vajinal smear normal olduğu veya ilişki sonrası kanama yapmadığı sürece bunlara müdahale edilmesinin anlamı yoktur. Enfeksiyon gerilediği zaman yara da iyileştirilecektir. Ancak tekrar tekrar mikrop alıp enfeksiyon gelişiyorsa yaranın geçmesi zaman alır. Bu nedenle doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanıp aynı zamanda hijyen açısından dikkat etmelisiniz. Genellikle eşlerin bu gibi durumlarda birlikte tedavi edilmesi daha doğru olacaktır.


Evlenince geçecek mi?

5 yıldan beri düzensiz adet görüyorum, 19 yaşındayım. Gitmediğim kadın doğum uzmanı kalmadı. Hepsi ultrasona baktı ve aynı şeyi söyledi. Polikistik over varmış ve doğum kontrol hapı ile adet görüyorum. Bu hep böyle mi olacak? Evlenince geçermiş, doğru mu? Ne yapmam lazım?


CEVAP

Sevgili okuyucum, polikistik over sendromu siz menopoza girene kadar geçmez. Şu anda en büyük şikayetiniz adet düzensizliği ise doğum kontrolü ilacı sizin için en doğru yaklaşım olmuş, bence kesmeden devam edin. Bu hastalık evlenince ya da doğumdan sonra geçmeyecek. Bunlar tamemen söylentiden ibaret. Yakın takip edilmeniz, evlendikten sonra da adetleriniz düzensizse gebe kalabilmek için üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurarak yardım almanız gerekir.


Tekrar dış gebelik olur mu?

37 yaşında, 2 yılık evliyim. Dış gebelik geçirdim, bir tüpü ameliyatla aldılar. Rahim filmi çekildi. Bir kanal kapalı, biri açık. Yumurtalarımda sorun yok. Ne yapmam lazım? Tekrar dış gebelik olur mu tüp bebek mi yapmalıyız?

CEVAP

Sevgili okuyucum, korunmamanıza rağmen ne kadar sürede gebe kalamadığınız önemli. Her ne kadar yumurtalıklarınızda sorun saptanmamış olsa da yaşınız 37 olduğu için bir süre sonra yumurta rezervinizde azalma başlar. Ayrıca bir tüpünüzü etkileyen neyse, diğer tüpünüzü de etkilemiş olabileceği için diğer kadınlara göre sizde dış gebelik gelişme riski biraz daha fazla. Bence 6 ay içinde korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmadıysa o zaman üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurun.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder