Gebeliğiniz sağlıklı başlasın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebe kalmak isteyen kadının mutlak bir kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayene olması gerekiyor. Ayrıca tam kan sayımı, sarılık ve kızamıkçık testleri, guatr hormon düzeyleri de ölçülmeli ki hamilelik en sağlıklı şekilde başlasın.

Anne olmama engel mi?

İki yıllık evliyim. İki ay önce polikistlik over teşhisi konuldu, ilaçca başladım. Bu ilaç hastalığımı geçirecek mi? Çocuk sahibi olmaya engel mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, polikistik over sendromu genetik ve çevresel faktörlere bağlı ortaya çıkan henüz sebebi kesinleştirilememiş bir hastalık. Sebebi bilinmediğinden tedavisi de sadece hastanın şikayetlerine yönelik yapılabilir, kesin tedavisi yoktur. Örneğin; hastada adet düzensizliği ön plandaysa giderilir, tüylenmede artış, kilo artışı ön plandaysa bu giderilir.

Polikistik over sendromlu kadın adet düzeni bozulmadığı sürece genellikle bize ihtiyaç olmadan hamile kalabilir. Ne yazık ki adet düzensizliğinin eşlik ettiği durumlarda yumurtlama tam olarak gerçekleşmediğinden genellikle yardımcı tedaviyle gebelik gerçekleşmektedir.

Gebe kalmak istiyorum

27 yaşındayım, 2 yıllık evliyim.Gebe kalmak istiyorum. Hamile kalmadan önce yaptırmam gereken testler var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebelik planlayan tüm kadınlara ilk önerimiz mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayene olması, smear aldırmasıdır. Ayrıca tam kan sayımı, sarılık testleri, kızamıkçık testleri, guatr hormon düzeylerinin ölçümü de yapılması uygun olacaktır.

Şansım var mı?

27 yaşındayım, 2 yıl önce endometriozis teşhisi konuldu. Tedavi gördüm. Normal yollardan anne olma şansım var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, endometriozisin evresini bilmek gerekir. Evre 1 veya 2’de yani sadece yumurtalıklarla sınırlı ufak kistlerden ibaretse, yardımımıza gerek olmadan gebe kalabilirsiniz. Ancak evre 3 veya 4 ise kendi kendinize gebe kalabilmeniz zorlaşır. Üreme tıbbı alanında deneyimli bir uzmanın görüşünü almanızı öneririm.

Folik asit kullanıyorum

30 yaşındayım. İlk gebeliğim düşük ve kürtajla sonuçlandı. Altı aydır korunmuyoruz ama hamile kalamıyorum. Doktorum folik asit yetersizliği olduğunu söyledi. Folik asit kullanıyorum. Yine de gelişme yok. Adetim düzenli, yapabileceğim bir şey var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, folik asit tüm yeşil yapraklı sebzelerde bulunan bir vitamindir. Sağlıklı beslenen birinde folik asit yetersizliği çok sık görülen bir durum değildir. Yetersizliğinin gebelik kayıplarıyla hiçbir ilişkisi bulunamamıştır. Yetersizlik durumlarında en sık görülen sorun bebeğin omurgasında kapanma defektleridir.

Bu durumlarda yüksek doz folik asit takviyesi yaparak tekrarlamasını engellemeye çalışırız. Yaşınız henüz genç ve kürtajın üzerinden 6 ay geçmiş. Eğer 3-4 ay içinde gebe kalamazsanız o zaman bir uzmana başvurarak neden hamile kalamadığınızın araştırılmaya başlanmasını öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder