Gebeliğiniz sorunsuz devam ediyorsa

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hamileler en çok seyahate çıkıp çıkamayacağı merak ediyor. Hanımlar, her şey yolundaysa yolculuk yapabilirsiniz. 28-36 haftalar arası doktordan izinle uçağa binebilirsiniz. Ama doğum yaklaşınca seyahati önermiyoruz.

Seyahate çıkabilir miyim?

26 yaşındayım, 20 haftalık gebeyim. Gebelikte seyahat edilebilir mi, uçmanın bebek üzerine herhangi bir olumsuz etkisi mevcut mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebeliğiniz sorunsuzsa araba veya uçak ile seyahat edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta gideceğiniz yerde acil sağlık ünitesinin bulunması. Araba ile uzun yolculuklarda 2-3 saatte bir mola vererek ayaklarda göllenmeyi engellemek amacıyla biraz yürüyüş yapıp sonra yola devam etmek daha doğru.

Uçak seyahatlerinde de uzun uçuşlarda ya koridorda sık sık yürümek veya ayak egzersizleri yaparak dolaşımı hızlandırmak önem taşır. Normalde tüm hava yollarıyla 28’inci haftaya kadar ‘uçabilir’ kağıdı almadan uçabilirsiniz. Ancak 28-36’ncı haftalar arasında uçmanız gerekirse doktordan uçmanızda sakıncalı olmadığına dair uçuş izin kağıdı almanız gerekir. 36’ncı haftadan sonra da hiçbir hava yolu uçmanıza izin vermeyecektir.

Histeroskopi yaptırayım mı?

Yedi ayda 3 tüp bebek denemem oldu. 28 yumurtadan 20’si döllendi. 15’i donduruldu. Son denemeden önce rahim filmi çektirdim. Perde var diye tarif edildi. Gebeliğe engel olmazmış. 2012’de tüp bebekle gebe kaldım. Histereskopi olayım mı? Ne önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, 2012’de hamile kalmışsınız. Perde var denilen yapının gebe kalmanıza engel olmadığı kesin. Size embriyolar dondurulduktan sonra rahim filmi çekilmesi ilginç. Doğrusu tüp bebekten önce çekilmesidir. Rahim filminizi görmeden yorum yapmam mümkün değil. Ama perde gibi denilen yapı önemli olsaydı tekrarlayan gebelik kayıpları olurdu ya da doğum yapamazdınız. Gereksiz yere rahminize yapılacak her müdahale gebelik şansınızı azaltır. Histeroskopiden önce ikinci bir görüş alın.

Hamile kalabilir miyim?

Benim FSH değerlerim 8.59 çıktı. Bunu düşürmek için ne yapmalıyım? Sanırım ilacı yokmuş. Yumurtayı güçlendirici verilemez mi? Bir de bu değer her ay artar mı? Biz eşimle korunmuyoruz, hamile kalacak mıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, FSH değerinizin 12’nin altında olmasının olumsuz bir anlamı yoktur. Şu an için yumurtalıklarınızın yeterli çalıştığını gösterir. Bu değer aydan aya farklılık gösterir ancak ne kadar hızla 12’ye varacağını ancak sizin genetik yatkınlığınız belirler. Korunma süreniz 1 yılı aştıysa altta yatan başka bir neden olup olmadığının mutlaka araştırılmasını öneririm. Kimse size FSH 8 ile hamile kalamazsınız diyemez.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder