Gebelik sırasında özenli beslenin...

12 Ocak 2017, Perşembe 05:00
AA
Tek çocuğa hamile olanların 10-15 kilo alması idealdir. Eğer ikizlere gebeyseniz bunun daha fazla olması normaldir. Bu rakamların üzerinde kilo almak sıkıntı yaratır. Gebelik beslenmesine özen gösterin, rahat edin

Gebe kalmak istiyorum ama...

26 yaşındayım, 4 haftalık hamileyim. Kilo almaya çok yatkın bir kadınım. Merak ettiğim gebelikte ideal kilo alımı ne kadar olmalıdır?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebe kadın, hamile olmayan kadına kıyasla günde 300 kalori daha fazla almalı. Toplamda da 10-15 kilo alarak gebeliği tamamlamanız idealdir.

İkiz veya fazla sayıda bebek için kilo alımı da daha fazla olmalıdır. Tekiz gebeliklerde 15 kilonun üstünde her tür gebelik komplikasyonlarında belirgin artış olduğu saptanmıştır. Bu sebeple hamilelikte bilinçli beslenmek çok önemlidir.

İlişkiye girmek sakıncalı mı?

26 yaşındayım. Adet dönemindeyken cinsel ilişkiye girdim ve 1 gün geç hastalandım. Normalden fazla kanamam oldu. Ateş ve mide bulantısı da yaşadım. Sebebi olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adetliyken ilişkiye girmeyi pek önermiyoruz. Çünkü kanlı ortam bakterilerin üremesini kolaylaştıracak bir besi yeri olduğundan bu dönemde girilen ilişkiyle kişinin genital enfeksiyonlara yakalanma riski normale göre epey artar.

Ateş, mide bulantısı ve karın ağrısı yaşamış olmanız pelvik bir enfeksiyon geçiridiğinizin bulgusu olabilir. Devam ediyorsa vakit kaybetmeksizin kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurun.

İlacın yan etkisi mi?

Doğum kontrol hapına başladım ama yanlış kullandım. Adetimin ilk başladığı gün içtim. Kesintiler halinde 10 gün sürdü. Adetimin günü 15 gün geçti. Yan etkisi mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçlarına i lk 5 gün içinde başlanabilir. Bu açıdan yanlış bir durum yok. Adetiniz leke şeklinde 10 gün sürmüştür. Yoğun olmasını beklemiyorum, bu da ilacın tam saatinde alınmamasından hatta unutulmasından kaynaklanır.

Doğum kontrol ilaçlarının koruyuculuğu hemen başlamaz. İlk kutuda partnerinizin de korunması gerekir. Gecikme açısından size önerim gebelik testi yaptırımanızdır.

Çocuğum olur mu?

Adet görmedim. 3 yıl önce evlendim, çocuğum olmuyor. Sizce bunun sebebi nedir? Çocuğum olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet görmemenizin birçok nedeni olabilir. Bu doğuştan kaynaklanan genital organlarınızdaki birtakım anormalliklerden olabileceği gibi, hormonal nedenlere de bağlı olabilir.

Muayene olmadığınız taktirde ne yazık ki daha öte bir yorum yapamam.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.