Gebelikte yüksek şeker bebeğinizi riske atar

20 Nisan 2019, Cumartesi 08:30
AA

Gebelikte yüksek şeker önemli. Çünkü bebeğe zarar veriyor. Önce kadına diyet önerilir. İşe yaramazsa, hamileliğin ilerleyen haftalarında bebeğin kilosunda, suyunda artış varsa insüline başlamak gerekebilir.

Bebeğe zararı var mı?

Eşime 6. ayda şeker yüklemesi yapıldı. Açlık kan şekeri 108. Diyetisyene gitti, açlık kan şekeri 93-96 arası çıkıyor. 1 hafta sonra doktor "Çok yüksek, çocuğa zarar verir" dedi. Dahiliyedeki doktor ise "96 yüksek değil, geçmesin yeter. İnsüline gerek yok" dedi. Biz ne yapalım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, şeker yüklemesi genellikle 22-24'üncü gebelik haftaları arasında yapılır. Eşinizde gebelikten önce diyabet yoksa ilk 20 haftalık döneme kadar zaten gebeliğe bağlı diyabet ortaya çıkmaz. Gebelikte şeker değerinin açlık 92, tokluk 140’ın üzerinde olmamasını tercih ederiz. Ancak sizdeki değerler çok yüksek değil. Ben de endokrin uzmanı meslektaşıma katılmaktayım. Şu an için diyet işe yarıyor gibi. Ancak ilerleyen haftalarda bebeğin kilosunda, suyunda artış olur, şeker diyetle kontrol edilemez hale gelirse o zaman insülin gerekebilir. Gebelikte gerekiyorsa insülin kullanmak korkulacak bir durum değildir.

Adetim niye düzensiz?

7 yaşında oğlum var. Adet düzensizliği başladı. Doktor söktürücü verdi, adet gördüm. Daha sonra FSH yüksek çıktı, menopoz denildi, onu da atlattım. Şimdi polikistik over teşhisi konuldu. 2'nci çocuğu istiyorum, olmuyor. Çünkü yumurtlama olmuyormuş. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, verdiğiniz bilgilerin bir kısmı birbiriyle tezat. Yani adet düzensizliğiniz erken menopoz nedeniyle olmuşsa, polikistik over sendromu teşhisi konulamaz. Menopoz, kadında yumurta rezervinin bitmesi demekken, polikistik over sendromundaysa kadında bol miktarda yumurta rezervi mevcuttur ama vaktinde yumurtlama olamadığından adetler düzensizdir. Menopoz doğruysa kadının doğurganlık dönemi sona ermiş demektir. Polikistik over’de kadın, uzman yardımıyla hamile kalabilir. Üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurabilirsiniz.

Şansım ne kadar?

26 yaşındayım. 45 gün önce dış gebelik yüzünden ameliyat geçirdim. Sol tüpümü aldılar. 45 gün geçti, adet görmedim. Bu normal mi yoksa ameliyattan dolayı problem olabilir mi? Anne olma şansımı ne kadar etkiler?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınız çok genç. Geri kalan sağ tüpünüzde problem yoksa o zaman bu tüp yardımıyla gebe kalabilirsiniz. Tabii sizin yumurtalık rezervinizi ve eşinizin sperm sayısının normal sınırlarda olduğunu varsayarak bunu söylemekteyim. Geçirdiğiniz ameliyatın adet düzeninizi pek etkilemesi beklenmez. Lütfen ameliyatınızı yapan doktora danışın. Bir de herhangi bir gebelik olmadığından emin olun.

Sıradaki haber yükleniyor...