Gereksiz müdahale sorunu büyütür

01 Aralık 2019, Pazar 08:01
AA

Rahim ağzındaki yaraya hemen müdahale edilmemeli. Çünkü bu operasyonlar bazen gebe kalmayı zorlaştırıyor. Yara görüntüsü çoğu kez enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkıyor. Smear yaptırın, duruma bakılsın.

Tedavisi şart mı?

Hamile kalamıyorum ve çok akıntım var diye kadın doğuma gittim. Bana yara olduğunu söyledi. Gebelikten önce yaranın tedavisi şartmış. Hangi yöntem uygulanmalı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ilişki sonrası kanama yoksa ve smear normalse ben hastamın rahim ağzına müdahalede bulunmuyorum. Bulunulmasını da önermiyorum. Doktorun yara dediği enfeksiyon, smear normalse en sık vajinal enfeksiyon nedeniyle oluşur. Enfeksiyonun giderilmesiyle durum düzelir.

Enfeksiyon devam ettiği sürece rahim ağzınıza ne müdahalede yapılırsa yapılsın, yara tekrar oluşur. Bu durum gebe kalmanıza engel olmaz. Gereksiz müdahale ileride gebe kalmanıza engel olabilir.

Düşük yapıyorum

32 yaşında, 4 yıllık evli kadınım. 3 yıldır hamile kalıyorum ama düşüyor. Neden?

CEVAP

Sevgili okuyucum, tekrarlayan gebelik kayıplarının birçok nedenden kaynaklanması söz konusu. 3 yıldır çabalamanıza rağmen bebeğinizi kucağınıza alamadıysanız daha fazla bu üzücü durumu tekrar tekrar yaşamayın. Bir an önce üreme tıbbı alanında deneyimli bir uzmana başvurun. Önce neden anlaşılacak ardından size yönelik en uygun tedavi yöntemine karar verilecektir.

İkimizde de sorun yok

1 yıldır evliyim, 2 aydır yumurtlamayı artıran bir ilaç kullanıyorum, sonuç alamadık. Eşimde de bende de sorun görünmüyor. Ne yapmalıyız?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bu konuda uzman birine başvurun. Her şeyin yeterince araştırılıp araştırılmadığından emin olun. Bir sebep yoksa o zaman aşılama, tüp bebek gibi daha sonraki aşamalara geçmenizi öneririm.

Anne olur muyum?

24 yaşındayım, 1.5 yıllık evliyim. Adet düzensizliğim var. 1 Nisan 2015’te over kist için açık ameliyat oldum. Ameliyattan 2 gün sonra kanamam oldu. Sonuçlara göre kist iyi huylu. Buna rağmen adet göremiyorum. Çocuk istiyoruz, olmuyor. Ne olur yardım edin.

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğurganlığı etkilememesi açısından yumurtalık kistlerinin cerrahi müdahalesinin mümkün oldukça kapalı yapılması taraftarıyım. Açık cerrahilerde karın içinde yapışıklıklar oluşarak ve yumurtalıktan alınan dokunun büyüklüğüne bağlı yumurta rezervi azalır.

Bu da kadının ileride gebe kalınmasını zorlaştırıyor. Sizin adet düzensizliğiniz ameliyattan önce de varmış. Bu durum bana öncelikle hormonal sıkıntıları düşündürdü. Üzerine yumurtalıklarınıza yapılan ameliyat da eklendiği için mutlaka bir uzmana başvurarak yumurtalık rezervinizi ultrason ve bazı hormon testleriyle değerlendirtmenizi öneririm.

Sıradaki haber yükleniyor...