Hamile kalmadan önce...

21 Ağustos 2017, Pazartesi 05:00
AA
Myomlar 3-4 santim kadarsa ameliyatla almıyor, takip ediyoruz. Ama bebeğin tutunacağı rahim iç duvarına bası yapıyorsa işte o zaman müdahale gerekebilir. Ameliyat olmadan önce mutlaka birkaç uzmandan görüş alın...

Acaba erken menopoza mı girdim?

38 yaşında kadınım. Bu ay adet görmedim. Hamile değilim. Çünkü 3 yıl önce tüp bebek yöntemiyle hamile kalmıştım. Acaba erken menopoza mı girdim? Hangi testleri yaptırmalıyım? Yardımınızı bekliyorum.

CEVAP

Sevgili okuyucum, daha önce tüp bebek tedavisi görmüş olmak, kadının kendi kendine hamile kalamayacağı anlamına gelmez. Geçmişte tüp bebek yapıp sonrasında kendiliğinden gebe kalmış birçok hastam var. Size önerim en azından idrarda bir gebelik testi yaptırarak hamileliği akıldan çıkarttıktan sonra menopoz ve diğer hormonal bozuklukların ayırıcı tanısı için bir uzmana başvurmanızdır.

Myomları aldırayım mı?

30 yaşındayım, 4 senedir çocuk istiyoruz, olmadı. En son bir tüp bebek merkezine başvurduk. Onlar ““Sizde myom var. Önce myom alınsın ondan sonra tüp bebek yapılır”” diyor. Myomum 3-4 santim ve rahim iç duvarına basıyormuş. Ameliyat olayım mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle 3-4 santimlik myomlara müdahale etmiyoruz. Ama sizin belirttiğiniz gibi eğer bebeğin tutunacağı rahim iç duvarına bası varsa öncesinde myomları almak daha doğru bir yaklaşım olabilir.

Bu ameliyat kesinlikle çok dikkatli yapılmalıdır. Çünkü ameliyatta endometrium denilen rahmin iç tabakasına zarar gelmesi durumunda içeride yapışıklıklar oluşarak hamile kalmanız daha da zorlaşabilir. Size önerim ameliyat olmadan önce birkaç görüş daha alarak; tam olarak myom yeri doğru mu veya ameliyat olmadan da tedaviye başlanabilir mi mutlaka sormanızdır.

Nefesim sıklaştı

30 yaşındayım, 27 haftalık hamileyim, nefesim sıklaştı. Sanki hep merdiven çıkmış gibiyim. Acaba sorun mu var? Doktorum normal olduğunu söylüyor ama endişeliyim.

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebelik haftası ilerledikçe, bebeğinizin büyümesine bağlı olarak rahim diyaframınızı da yukarı iterek solunum kapasitesinin bir miktar azalmasına yol açar. Ama bu durum daha çok gebeliğin son aylarında görülür.

Daha önce başlayan solunum sıkıntılarında öncelikle kansızlık var mı ona bakılmalı. Yoksa solunum yollarında astım ya da kalp ve dolaşım yollarında eşlik eden sorun var mı mutlaka ayrımı yapılmalıdır. Sizin bir dahiliye uzmanına başvurarak bunlara baktırmanızı öneririm. Hiçbir sorun saptanmazsa ancak o zaman gebeliktendir denilmelidir. Aksi taktirde altta yatan bir sorun atlanabilir

Sıradaki haber yükleniyor...