Hamile kalmak isteyen kadının yaşı önemli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hamile kalmak isteyen kadında yaşın önemi büyük. 35 yaşından sonra gebe kalmak zorlaşabiliyor ve bebekte bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle 35 yaşından gençseniz normal yollarla gebe kalmak için 1 yıl, daha büyükseniz 6 ay bekleyin ve vakit kaybetmeden doktora gidin.

Neden yükseldi?

37 yaşındayım, 7 yıllık evliyim. Düzenli adet olmama rağmen, prolaktin yüksek çıktı. Bu herhangi bir sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, prolaktin hormonunuzun ne kadar yüksek çıktığı önemli. Prolaktin, uykusuzluk, açlık-tokluk, bazı ilaçlar, polikistik over sendromu gibi birçok duruma bağlı olarak yüksek çıkabilir. Değer 100’lere yaklaşmadığı sürece kaygı verici bir durum yaratmaz.

Değer 100’e yaklaşmışsa bazen prolaktin hormonunun üretilmesini sağlayan beynin hipofiz bölgesinde birtakım tümöral oluşumlar altta yatıyor olabilir. Beyin MR’ının çekilmesi ve gereği halinde beyin cerrahıyla görüşülmesi gerekebilir.

Bebeğim erken doğabilirmiş

32 haftalık hamileyim. CRP testim yüksek çıktığı için doktor antibiyotik verdi. İlacı içmeye korkuyorum. Bebeğe zararı var mıdır? Bir de plasentada kireçlenme varmış. Bebek erken doğabilirmiş. Doğum çok mu erken olur?

CEVAP

Sevgili okuyucum, CRP enfeksiyon belirtisi olup öncelikle sadece buna bakarak ilaç başlamak yerine enfeksiyonun kaynağının tespit edilmesi gerekir. Gebe kadında detaylı fizik muayene, kan sayımı, idrar tahlili yapılarak CRP’i yükseltecek etkenler araştırılmalı.

Enfeksiyon odağı bulunup tedavisi yapılırsa bebeğinize bir zararı olmadan kontrol altına alınır. Eğer vaktinde tedavi edilmezse, gebeliğin bu aylarında geçirilen enfeksiyonlar erken doğuma sebep olabilir. Ayrıca bebeğinizin plasenta denilen eşinde kireçlenme olduğu söylenmiş. Bu durum bebeğin eşinin erken yaşlanmasıdır.

Genellikle gebeliğin 40’ıncı haftalarından sonra görülür. Doğruysa erken başlamış. Bebeğinizin gelişimi ve suyu, damarsal kan akımları yakın takip edilmelidir. Bunlar sıkı izlendiği sürece bir sorun olmaz. Takiplerinizi ihmal etmeyin lütfen.

Korunmuyoruz

2 yıldır evli kadınım. Eşimle 14 aydır korunmasız ilişkiye rağmen hamile kalamadım. Doktor rahmimde yara ve mantar olduğunu söyledi. Gebe kalamamamla ilgisi olabilir mi? Doktora tahlil ve rahim filmi istedi. Tahlilleri yaptıracağım. Rahim filmi zararlı mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınızı bilmiyorum ama 35 yaşına kadar kadınlara 1 yıl, 35 yaşından sonra 6 ay beklemeleri önerilir. Bu süre içinde gebe kalamamaları halinde uzmana başvurarak gerekli araştırmalara başlamalı. Bahsettiğiniz rahim ağzındaki yara ve mantar enfeksiyonu kadınlarda sık görülür, gebeliğe engel olmaz.

Bir de eşinizin sperm durumu araştırılmalı. Rahim filminin çok ağrılı olduğuna dair bazı söylentiler olsa da ehli ellerde yapıldığında çok kısa süren bir işlemdir. Bu sebeple filmi ertelemeyin çünkü tüplerinizde sorun varsa bu sadece film yoluyla anlaşılabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder