Hamilelik planlıyorsanız ilacı birkaç ay önce bırakın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum kontrol hapı içiyorsunuz, bir yandan da anne olmayı planlıyorsunuz. İlacı 2-3 ay önce bırakmanız gerekiyor. Çünkü adet döngüsünün hormon etkisinden kurtulması ve yumurtlamanın normale dönmesi 3 ayı bulabiliyor.

Hormon testi yaptıracaktım

Bir ay içinde 2 defa adet gördüm. Kanamam çok az oldu ve açık kırmızı renkteydi. Bu nedenle doktora gittim, hormon testi yapacağını söyledi. Adetiminin ikinci günü gelmemi söyledi ama ben bu ay adet olmadım. Sadece kahverengi akıntı geldi. Sorun olmasından çok korkuyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınızı belirtmemişsiniz ama ileri yaşta değilseniz öncelikle kanda gebelik hormonu baktırarak herhangi bir hamilelik durumu söz konusu mu araştırılmalı. Bu test normal çıkarsa o zaman lütfen önce vajinal smear aldırıp ardından ultrasona girin.

Ultrasonda rahim duvar kalınlığınız uygunsa doktor size adet söktürücü bir ilaç verecektir. Bu ilaçla birlikte gördüğünüz adetin 2’nci günü kapsamlı olarak hormonlarınıza baktırmanızı öneririm.

Ne zaman bırakayım?

24 yaşındayım. Doktor kontrolü olmadan 6 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Yaz ayında hamile kalmak istiyorum. İlacı ne zaman bırakmalıyım? Sizce bu ilacı uzun kullanmamın bir sakıncası olur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilacını genellikle hamile kalmayı planlamadan 2-3 ay önce bırakılmasını öneriyoruz. Çünkü kadının adet döngüsünün hormon etkisinden kurtulup yumurtlamasının normale dönmesi bazen 3 ayı alabiliyor.

Ancak doktor kontrolü olmadan bu tür ilaçlara başlamanız ne yazık ki doğru olmamış. En azından hamile kalmaya karar verdiğiniz zaman bir doktora başvurarak gebe kalmadan önce neler yapmanız gerektiğiyle ilgili mutlaka bilgi alın.

Kanama sonra başladı

Bir hafta önce kürtaj oldum ama hiç kanamam olmadı. Kontrolde “Her şey normal” denildi. Bir hafta sonra kanamam başladı. Kürtaj yaptırdığımda gebelik 3 haftalıktı. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kürtaj sonrası bazen hemen kanama olmayıp birkaç gün sonra rahimde birikmiş kanın pıhtı şeklinde atılmasına rastlıyoruz. Ancak 3 haftalık gebelik henüz sadece kanda görüleceğinden kürtajın çok erken olduğunu söyleyebilirim.

Kürtaj için gebelik kesesinin yerleşiminin gözlenmiş olması gerekir. Öncesinde yapılan kürtajları gebelik kesesinin yerleşim yeri belli olmadığından önermeyiz. Dış gebelik olabilir ya da yapılan kürtajla gebelik sonlandırılamamış olabilir. Siz işlemi uygulayan doktorunuza tekrar başvurun lütfen.

Yazarlarımızdan

30 Mart 2020, Pazartesi 07:00
30 Mart 2020, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder