Haplar her kadına uygun olmayabilir

29 Eylül 2018, Cumartesi 05:03
AA

Doğum kontrol hapları gebelikten korunmada en etkili yöntemlerden. Ama mutlaka bir uzman doktorun muayenesi ve tavsiyesi sonrası kullanılmalı. Çünkü haplar her hastaya uygun değil. Fayda sağlayayım derken zarara uğrayabilirsiniz.

Akıntı ve kaşıntı var

32 yaşındayım. Geçen hafta çok ağır bir solunum yolu enfeksiyonu yüzünden doktorum antibiyotik başladı. Genelde akıntım olmazdı ama 2 gündür peynir kıvamında akıntı ve aşırı kaşıntı var. Bakireyim, muayene olamıyorum çok korktum. Ne yapayım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, uzun süreli antibiyotik kullanımı sonrası sıklıkla vajinal bölgede mantar gelişebilir. Bunu bakirelerde bile görebiliriz. Size önerim bir kadın doğum uzmanına başvurmanız. Muayene olmalı ve mantar olduğunuzu kesinleştirdikten sonra ona yönelik ilaçlara başlamalısınız. Kısa zamanda tedaviye yanıt alacak ve rahatlayacaksınız, merak etmeyin.

Hap kullansam olur mu?

24 yaşında, nişanlı kızım. Bu kış evleniyorum. Birkaç yıl çocuk istemiyorum. Doğum kontrol hapı kullanmamın herhangi bir zararı var mı? İlerde sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizin gibi genç yaşta henüz gebelik düşünmeyen hastalarıma ben en güvenilir korunma yöntemlerinden olan doğum kontrol hapını önermekteyim. Ama ülkemizde yapılan en büyük hata doktora başvurmadan eczaneden alınarak kullanılmasıdır. Ne yazık ki doğum kontrol ilaçları her hastaya uygun olmayabilir. Bu nedenle bir uzman görüşü olmadan başlanan doğum kontrol ilaçlarının faydadan çok zararı olacaktır. Söylentilerin aksine üreme tıbbı alanında 16 yıl çalışmış bir hekim olarak söyleyebilirim ki doğum kontrol ilaçları kesinlikle kısırlığa neden olmaz.

Neden düzensizleşiyor?

29 yaşındayım. 10 yıldır adet düzensizliğim var. Doktorum kilo vermemi, stres yapmamamı söyledi. Yapılan testlerde progesteron düşük çıktı. Uzun süre doğum kontrol hapı kullandım ama ilacı bırakınca düzensizlik başlıyor. İleride çocuk sahibi olur muyum?

CEVAP

Sevgili okuyucum, progesteronun düşük çıkmış olması yumurtlama bozukluğunuz olduğunu gösterir. Bahsettiğiniz adet düzensizliği, kilo verince ve doğum kontrol ilacıyla düzelen ama kesince sonra tekrar başlayan adet sorunlar en fazla karşımıza polikistik over sendromuyla ortaya çıkar. Bunun kesin bir tedavisi yoktur. Hastanın en çok rahatsızlığı ne yöndeyse ona yönelik tedavi uygulanabilir. Kilo vermeniz olumlu olacaktır. Yaşınız genç olduğu için eğer yakın zamanda çocuk düşünmüyorsanız doğum kontrol ilacını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.