Haplar yumurtalık kanserinden koruyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum kontrol hapları kısırlığa yol açmaz. Aksine yumurtlamayı durdurduğu için kadını yumurtalık kanserinden korur. Bu ilaçlar 10 yıldan fazla içilirse meme muayenesi aksatılmamalı.

Yumurtamı almasalar

34 yaşındayım, evliyim. Sağ yumurtalığımda 10 santim çikolata kistim var. Sol yumurtalığım 1 sene önce alındı. Sağ yumurtalık alınırsa menopoza girmekten korkuyorum. Yumurtalık alınmadan çikolata kistimden kurtulur muyum?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kistinize yaklaşımda en önemli konu çocuğunuz olup olmadığıdır. Çocuğunuz yoksa bir an önce çocuk sahibi olmanızı öneririm. Bir süredir deniyor ve gebe kalamıyorsanız , bir an önce üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurun. Şayet çocuğunuz varsa, o zaman direkt ameliyatı düşünmeden önce şikayetlerinizi kontrol altına almak için ilaç tedavisi öneririm. Ancak kistiniz epey büyük. Tıbbi tedavi şikayetlerinizi kontrol altına almakta işe yaramayabilir. Size önerim ameliyat gündeme gelirse onu da yine üreme tıbbıyla uğraşan ve endoskopik cerrahi alanında deneyimli bir hekime yaptırmanızdır. Aksi taktirde ilk ameliyatta olduğu gibi yumurtalığı alan ya da zarar vererek yumurtlamanın kesilmesine yol açan bir cerrahi işlem geçirebilirsiniz.

Gebelikte sorun yaratır mı?

25 yaşındayım ve 1.5 yıl doğum kontrol hapı kullandım. Bir ay önce ameliyat oldum, hapı bıraktım. İlaca yeniden başlamayı düşünüyorum. İleride hamile kalmak istediğimde bir sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçları kısırlık yapmaz. Tam tersi yumurtlamayı durdurduğu için sizi yumurtalık kanserine karşı korur. Yaşınız çok genç. Koruması en yüksek olan doğum kontrol ilacını kullanmanız en doğru karardır. Sizin ileride çocuk doğurma ihtimaliniz birçok etkene bağlı. Ama bunun şu an kullandığınız doğum kontrol ilaçlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu ilaçların sadece 10 yıldan uzun süreli kullanımlarda meme üzerine olumsuz etkileri olabilir. Önerim meme muayenenizi aksatmadan düzenli olarak yaptırmanız.

Acaba geçer mi?

25 yaşındayım, 1 yıllık evliyim. Bende siğiller çıkmaya başladı. Bunlar kendiliğinden geçer mi? Ne yapmam gerekir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, siğil dediğimiz yapılar Human Papilloma Virüs yani HPV denilen bir virüse bağlı ortaya çıkar. Çoğunlukla kendiliğinden geçmez. Bir kadın doğum ya da cildiye uzmanının görmesi gerekir. Yayılma eğilimi de gösterdiğinden çoğalmadan bir doktora başvurmanızı öneririm. Tekrar ortaya çıkma ihtimalini de azaltmak için beslenmenize, sağlığınıza dikkat etmeli, içiyorsanız sigaradan uzak durmalı ve bağışıklık sisteminizi hep güçlü tutmalısınız.

Yazarlarımızdan

18 Ocak 2021, Pazartesi 09:49
18 Ocak 2021, Pazartesi 09:47
18 Ocak 2021, Pazartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder