Her hastaya farklı yaklaşım

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adet düzensizliği, kilo alımı ve kıllanma ile kendini gösteren polikistik over sendromunda her hastaya farklı bir tedavi uygulamak daha doğru oluyor. Çünkü her kadının şikayeti farklı, planlama ona göre yapılıyor.

İlaç işe yarar mı?

Polikistik over sendromum var. Doktorum bana bir ilaç verdi. Acaba işe yarar mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, polikistik over sendromu hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlıdır. Tek bir ilaçla polikistik over sendromunun yok edilmesi mümkün değildir. Hastanın şikayeti ne yöndeyse sadece onu kontrol altına alabiliyoruz. Siz muhtemelen çocuk istiyorsunuz ve yumurtalarınız vaktinde büyümüyor. Doktorunuz da bu nedenle bahsettiğiniz ilacı önermiş olabilir. Ama her polikistik over hastasına yaklaşım kesinlikle o hastaya yönelik yapılmalıdır. Bu çok geniş spektrumlu bir hastalıktır. Mutlaka üreme alanında deneyimli bir hekim tarafından bu süreç yönetilmelidir.

Menopozdayım

52 yaşındayım. 2.5 yıldır menopozdayım. Birkaç gün kanamam oldu. Doktor ultrason çektirmemi istedi. Sonucu yazıyorum. Hastalığım nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kadının 1 yıl adetten kesilmesine menopoz denir. Bu süreden sonra kadında asla vajinal kanama olmaması gerekir. Olması halinde mutlaka rahim iç duvar kalınlığı ultrason yardımıyla ölçülmeli ve rahim içinden biyopsi alınmalıdır. Biyopsi sonucuna göre hastalığın tanı ve tedavisine karar verilebilir.

Kanama bitecek mi?

Sezaryen ile doğum yaptım. Kontrolde rahmin olması gerekenden büyük olduğu ve kan görüldüğü söylendi. Doktor ilaç verdi, 3 gün kullanmam gerektiğini söyledi. İkinci gündeyim, kanama olmadı. Normal mi yoksa ilacı bırakınca yine başlayacak mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sezaryen sonrası nadiren içeride parça kalabilir. Ancak bunu size verildiği gibi rahim kasıcı ilaçlar kullanmadan da vücut atabilmeli. Sizde kanama olmuyorsa bunlara gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer ağrı ve kanama olursa o zaman rahim içeriğinin boşaltılması uygun olabilir. Bu şikayetler yoksa sadece takip etmenin en doğru yaklaşım olacağı kanaatindeyim.

Hamile miyim?

Akşam idrarda gebelik testi yaptım. İkinci çizgi biraz kalın çıktı. Acaba gebe olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, idrarda gebelik testinde iki çizgi çıkması gebe olduğunuzu gösterir. İkinci çizgi kalın olması gebelik ihtimalinizi çok daha fazla artırır. Silik olsaydı henüz yeni bir gebelik ya da yanlış bir sonucu gösterebilirdi. Size önerim bir an önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanız. Eğer kese görülemiyorsa kanda gebelik hormonuna baktırmanız iyi olur. Keza biz ultrasonda cenini ve cenine ait yapıları görene kadar gebelikten kesin emin olmayız.

Yazarlarımızdan

16 Eylül 2020, Çarşamba 08:12
16 Eylül 2020, Çarşamba 08:06
16 Eylül 2020, Çarşamba 08:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder