Hormon düzeyiniz değerlendirilmeli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adeti geciken kadında ilk akla gelen gebeliktir.

Gebelik yoksa ve adetler yine de düzensizse bir uzmana başvurarak durumunuzu anlatın.

Ultrasonla yapılan muayane sonrası hormon düzeyinin değerlendirilmesi gerekebilir.

Yumurtada enfeksiyon varmış, neden?

Ultrason muayenesinde, endemetriumda düzensiz kalınlaşma (14mm) ve sağ over’de ödem tespit edildi. Bir de yumurtalarda enfeksiyon var. Bu arada adet döngüsünde 20’nci gündü. Önemli bir sorun mu? Karnımdaki ağrı sebebiyle apandist ve kadın hastalığından şüphelendiler. Bana ne önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adetinizin 20’nci gününe göre endometrium beklenen kalınlıkta. Genellikle endometrium düzensizliklerinde bir sorundan şüphelendiğimizde hastayı adet bitiminde tekrar görüp değerlendirmek isteriz, endometrial patolojiler esas bugünlerde daha net değerlendirilebilir.

Apandisit saptanmadıysa, gerek sağ yumurtalığınızda ödem, gerek genital bölgede enfeksiyon ve karında hassasiyet, pelvik enflamatuar hastalık denilen durumu düşündürüyor. Bu durum genellikle vajinal enfeksiyonların önce rahme oradan da yumurtalıklara yayılmasına bağlı görülür.

Size önerim enfeksiyona yönelik bir an önce gerekli antibiyotik tedavisini başlamanız. Aksi taktirde enfeksiyon apseleşerek cerrahi müdahale gerekecek kadar ilerleyebilir ki bu hiç tercih etmeyeceğimiz bir durumdur.

Ayda 2 kez adet görüyorum

23 yaşındayım. İlk adet olduğum dönem tam 21 gün sürdü. Çok şiddetli kanamam vardı. Hasta bezleri kullanıyordum. Şimdi de bir ayın içinde 2 defa adet görüyorum. Kanamam çok oluyor. Acaba ciddi bir sorun olma ihtimali var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir. Öncelikle rahiminizin içinde polip, myom gibi yer kaplayıcı bir sebep var mı araştırılmalı, sonra da hormonlarınız kontrol edilmelidir.

Hamile kalır mıyım?

20 yaşındayım. Adet düzensizliği yaşıyorum ve 7 aylık evliyim. Doktora gittim ve 5 gündür doktorun adet görmem için verdiği hapı içiyorum. Acaba bu süreçten sonra ilişkiye girdiğimde hamile kalma ihtimalim var mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet söktürücü ilaçlar sizi gebelikten korumaz. Bu sebeple eğer çocuk istemiyorsanız yine korunmaya devam etmeniz gerekir. Adetiniz geciktiğinde ilk zaten gebelik durumu ekarte edilmelidir. Eğer yoksa ve adet düzensizliğiniz hep oluyorsa mutlaka size bir kadın doğum uzmanı tarafından ultrason yapılmalı ve gerekirse hormon düzeyleriniz kontrol edilmeli.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder