İlaç bırakılırsa büyüme sürer

05 Kasım 2015, Perşembe 19:00
AA

Kadın anne olmak istemiyorsa çikolata kisti nedeniyle tedavi altına alınır, doğum kontrol hapı önerilir. Bu ilaçlar kistin büyümesini engeller, küçültür. Ama ilaç bırakıldığında her şey eski haline döner ve kist yeniden büyür

Dokununca çok acıyor

4 gündür genital bölgemde kaşıntı ve kuruluk var. Beyaz döküntüler oluştu. Bir de dıştan belli olmayan dokununca acıyan sertlikler var. Acaba sorun ne olabilir? CEVAP Değerli okuyucum, bahsettiğiniz yapının ancak görülüp muayene edildikten sonra ne olduğunu anlaşılabilir. Basit bir enfeksiyondan erken başlangıçlı tümöral oluşuma kadar her türlü hastalıktan kaynaklanabileceği için size önerim vakit kaybetmeksizin bir an önce bir cildiye ya da jinekoloğa başvurmanızdır.

Ameliyattan korkuyorum


Çikolata kistim var. Sol over’de 6.7 santim. Ameliyat önerdiler ama korktum. 4 aydır hap kullanıyorum. Kistim küçüldü. Ne kadar süre ilaç kullanabilirim? Ameliyat istemiyorum. İlacın zararı olur mu? CEVAP Değerli okuyucum, çikolata kistlerine genellikle 4-5 santime kadar cerrahi tedavi önerilmez. Hastanın çocuk isteği yoksa büyüme kontrol altına alınması için tıbbi tedavi başlanır. Bu amaçla çoğunlukla doğum kontrol ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar kistin büyümesini engeller ya da bir miktar küçülmesine yardımcı olur. Bu hapları kullandığınız müddetçe genellikle büyüme beklenmez. Ancak bu tedaviyi bıraktığınız an kistiniz tekrar büyümeye başlayacaktır. Bu sebeple çocuk düşünmediğiniz sürece bu ilaçlara devam etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde büyüyecek ve cerrahi tedavi gereksinimi ortaya çıkacaktır. Tüm ilaçların olduğu gibi doğum kontrol ilaçlarının da birtakım yan etkileri bulunmaktadır. Ama çikolata kistleri de çok masum olmadığından kârzarar yapmak çok önemlidir. Son yıllarda çikolata kistleri için yeni ilaçlar da üretilmiş olup bir süre sonra doktorunuza başvurarak doğum kontrol hapından buna geçebilirsiniz.

Neden adet görmedim?

Adet düzensizliğim var, doktora gittim, kist olduğunu ve ilaç verdi. 2 yıldır kullanıyorum. Yeni kutuya geçtim ama adet olamadım. Ne yapmam gerekiyor? CEVAP Değerli okuyucum, sanırım sizde polikistik over sendromu var ve buna bağlı olarak adet düzensizlikleri yaşıyorsunuz. Doktorunuz bu sebeplerle doğum kontrol ilacı başlamış. Genellikle bu ilaçlarla adetler düzene girer ancak bu ilaçların hiç aksatılmaksızın her gün aynı saatlerde alınması gerekir. Eğer böyle bir atlama yaşadıysanız o zaman önce kanda gebelik hormonu baktırın ve sonuç negatifse o zaman hapın değiştirilmesi için doktorunuzla iletişime geçin.

Sıradaki haber yükleniyor...