İlaç kullanmadan olmuyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yumurtalıkları olmayan kadının 40’lı yaşlara kadar hormon ilaçlarını içmesi gerekiyor. Yoksa adet görmeleri mümkün değil. İlişkiden zevk almamaları da kadınlık hormonu östrojen düzeyinin az olması.

İlaçla adet görüyorum

24 yaşında kızım. Yumurtalıklarım yok, premier anemior hastasıyım. Bir yıldır ilaçla adet oluyorum. Bu ilaçları ömür boyu kullanmam gerekiyormuş. İki yıldır nişanlıyım, cinsellikten zevk almıyorum. Bir de anne olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, primer amenore sebebiniz doğuştan yumurtalıkların olmaması. 40’lı yaşlara hormon ilaçlarına devam etmelisiniz. Cinsellikten zevk almamanız da aynı sebepten. Yumurtalıklar yok, vücutta östrojen çok azdır ve ilişkide vajinal kuruluk olur, zevk alamazsınız.

Anne olmak hakkınız ama yumurtanız olmadığı için mümkün değil. Yaşınız genç, tıptaki gelişmeleri takip etmenizi öneririm. Kök hücre üzerinde çalışmalar devam ediyor. Belki önümüzdeki birkaç yıl içinde sizdeki kök hücrelerden yumurta elde edilmesine başlanabilirse o zaman ülkemizde de annelik şansınız olabilir.

Haplar kısırlaştırır mı?

22 yaşında, nişanlı 2 kızım. Nişanlım 23 yaşında. 3 ay sonra evleneceğim. İki yıl çocuk sahibi olmak istemiyoruz. En sağlıklı korunma yöntemi hangisidir? Bana doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verir misiniz? Doğum kontrol haplarının kısırlaştırıcı bir etkisi olduğunu duymuştum. Bu doğru mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, “İlk 2 yıl kesinlikle çocuk sahibi olmak istemiyorum” diyorsanız, en güvenilir korunma yöntemi olarak doğum kontrol ilaçlarını önermekteyiz. Ama bu ilaca başlamadan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak kullanmanızda sakınca olmadığından emin olunduktan sonra başlamanız en doğrusu.

Doğum kontrol haplarının kısırlık yaptığı, kilo aldırdığı ya da tüylenmede artış yaptığına dair söylentiler kesinlikle doğru değildir. Diğer korunma yöntemleri arasında 1-3 ayda bir yapılan iğneler, spiral takılması, prezervatif kullanımı, takvim yöntemi yer alsa da gerek güvenirliğinin yüksek olması gerek son teknolojiyle birlikte çok düşük dozda hormon içeren yeni ilaçlar üretilmiş olması sebebiyle, doğum kontrol hapları en çok önerilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Nasıl korunayım?

32 yaşındayım. HPV genital bölgemde yanmaya neden oluyor. Doktora gittim, krem ve ilaç verdi. Ama yine tekrarladı. Acaba neden tekrarlıyor? Siğilin çıkmaması için nasıl korunalım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, HPV virüsü genital bölgede yanma yapmaz. Sadece siğil benzeri yapılar oluşturur. Ağız yoluyla tedavisi yoktur. Krem yoluyla uygulanan tedaviler de HPV’yi yok etmez ama oluşturduğu siğil benzeri yapıların kaybolmasına yardımcı olur.

Ne yazık ki HPV virüsü vücuda bir kez girdikten sonra ömür boyu sizinle yaşar. Vücut direncinizin azalması hallerinde tekrar aktif olarak siğillerin yenilemesine neden olur. Rahim ağzına da yerleşerek kansere yol açma riski bulunduğundan vajinal smearinizi düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemenizi öneririm.

Yazarlarımızdan

06 Nisan 2020, Pazartesi 07:00
06 Nisan 2020, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder