İlaç yerine başka yöntemler

14 Şubat 2016, Pazar 19:00
AA

Yeni doğum yaptıysanız ve bebeğinizi emziriyorsanız doğum kontrol haplarıyla korunmanız pek doğru değil. Bu nedenle rahim içi araç yani spiral ya da aylık veya 3 aylık iğnelerden birini tercih edebilirsiniz...

Bunalıma girmek üzereyim

3 kez tüp bebek denedik. Genetik testler, gerekenler yapıldı. Testler temiz çıktı. İlaç tedavisi yapılırken her şey normal gelişti, 14 yumurta toplandı. Döllenmenin olmamasını yumurta kaynaklı olarak açıkladılar. Anlamakta zorlanıyorum. Bana “2 yumurtan var” dediler ve transfer yapıldı. Gebe kaldım ama kalp atışları duyulmadığı için kürtaj yapıldı. Her şey güzel giderken neden döllenme olmuyor? Bunalıma girmek üzereyim.

CEVAP: Sevgili okuyucum, başka bir merkezde de benzer bir sonucu almış olmanız bana da yumurta kalitenizle ilgili sorun olabileceğini düşündürüyor. Size önerim her iki merkezde yapılmış olan tüm tetkiklerin birer örneğini alarak daha güvenelir ve farklı bir merkeze başvurup muayene olmanızdır. Genetik test size veya eşinize yapılmadıysa lütfen rahim filmiyle beraber bu genetik testleri de yaptırın. Sizin durumunuzda birçok hasta gebe kalmıştır. Lütfen daha fazla sıkıntı yapmayın.

Haplar bebeğime zarar verir mi?

2 aylık kızım var. Eşimle çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce doğum kontrol hapıyla korunuyordum. Şimdi nasıl bir korunma yöntemi önerirsiniz? Haplar emzirdiğim çocuğuma zarar verir mi?

CEVAP: Sevgili okuyucum, emziren annelerde doğum kontrol ilacı kullanılması sakıncalıdır. Doğum yapmış kadınlarda en iyi yöntem spiral denilen rahim içi araç yerleştirilmesidir. Bebekle uğraşırken düzenli hap kullanmak kolaylıkla unutulabildiği için bu yöntemin kullanımı da sizin için daha rahat olacaktır. Ayrıca aylık ya da 3 aylık yapılan birtakım iğneler mevcut onu da emziren annelere önerebiliyoruz.

İlacı kullanalım mı?

Eşim 10 haftalık hamile. Akıntısı olduğu için doktor bir ilaç verdi. İçeriğinde “Hamileliğin ilk 3 ayında kullanmayın” yazıyor. Kafamız karıştı, ne yapmalıyız?

CEVAP: Sevgili okuyucum, bahsettiğiniz antiseptik bir fitil olup genellikle vajinal enfeksiyonlarda kullandığımız bir ilaçtır. Gebeliğin ilk 3 ayında ben çok zorunlu olmadıkça ilacın ağızdan ya da başka yoldan kullanılmaması taraftarıyım. Gebeliğinizin ilk trimesteri 2 hafta sonra tamamlanmış olacağından bu ilacı 2 hafta sonra kullanmanızın daha uygun olacağı düşüncesindeyim. Keza bu ilaçla ilgili gebeliğin ilk 3 ayında etkileri konusunda yeterince çalışma bulunmamaktadır. Acil bir durum olmadığından 2 hafta sonra kullanmaya başlamanızın hiçbir kayıp olmayacağı görüşündeyim.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.