İlacı ara vererek kullanınca risk azalır

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadınları istenmeyen gebelikten koruyan doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olduğu doğru değil. 10 yıl süreyle kullanılabilen haplar meme kanseri riskini biraz artırıyor. Ama 1-2 yıllık aralarla içerseniz riskler daha azalır.

Adet sancısı çekiyorum

27 yaşındayım. Çok şiddetli adet sancısı çekiyorum, adet olmama yaklaşık 10 gün kala başlıyor. 1 yıllık evliyim, doğum kontrol hapı kullanıyorum. Bu ağrımın nedeni ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol hapı kullanmanıza rağmen şiddetli ağrılarınızın olması mutlaka araştırılması gereken bir durum. Ultrason yapılmalı hatta gerekirse pelvik MR çekilerek sebebinin anlaşılması gerekir. Bu ağrınızın sebebi endometriozis hastalığı denilen çikolata kisti olabileceği gibi, rahim dışı kaynaklı başka bir sorun da olabileceğinden sizi muayene etmeden ve birtakım radyolojik görüntülemeler yapılmadan nedeni söyleyebilmek mümkün olamayacaktır.

Zararı olur mu?

25 yaşındayım. Doğum kontrol hapı kullanıyorum. 5 yıl bu ilacı kullanmam bana zarar verir mi? Gebeliğin oluşmaması gibi bir risk doğar mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçları kısırlığa sebep olur bilgisi kesinlikle doğru değil. Genellikle 10 yıla kadar kullanmanıza izin vermekteyiz. Sonrasında meme açısından kanser riski biraz arttığı için sıkı gözetim altında olmanızı tavsiye ederim. Eğer 1-2 yıllık aralarla kesintili olarak kullanırsanız bu tür riskler azalacaktır.

Kanama geçer gibi oluyor

32 yaşındayım. 57 gün önce sezeryan ile ilk doğumumu yaptım ama kanamam azar azar geliyor. Ağrı ya da başka bir şikayetim yok. Kanama geçer gibi oluyor, 1-2 gün sonra yeniden başlıyor. Acaba bu durum normal midir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, lohusalık döneminde kanama genellikle ilk 1-2 hafta sürer. Sonrasında rengi açılarak durması beklenir. Nadiren sezaryen sonrası içeride bebeğin eşi veya zarlarına ait parçalar kalabilir. Bu durumda hastanın kanaması hiç gerilemez. Bu sebeple doğumu yaptıran doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririm.

Nasıl korunayım?

30 yaşındayım. İki haftaya kadar da evleniyorum. Biz birkaç yıl çocuk istemiyoruz. Hem eşime zarar vermeyecek hem de ilerleyen yıllarda çocuğumuzun olmasını engellemeyecek bir korunma yöntemi var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, hiçbir korunma yöntemi muayene edilmeden önerilmez. Bir kadın için en uygun olacak yöntem diğer bir kadın için son derece zarar verici olabilir. Her yöntemin kendisine göre artı ve eksileri bulunduğundan size önerim eşinizi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına götürerek detaylı muayene olduktan sonra yöntemi doktorla tartışarak karar vermenizdir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder