İlaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adet düzenleyici ilaçları mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanın. Yoksa yarardan çok zarar görebilirsiniz. Ayrıca hormon ilaçlarından önce mamografi ve meme ultrasonu da çektirin.

İki aydır adet görmüyorum

45 yaşındayım. Rahim ağzında yara olduğu için doktora gittim. Doktor bir ilaç verdi. Bana “Adet gördükten sonraki 5’inci gün bu ilacı başla” dedi. İki ay geçti ama adet görmedim. Bana ne önerebilirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, rahim ağzınızdaki mevcut yaranın adet düzensizliğinizle ilgisi yok. Smear normalse rahim ağzınızdaki yara yüzünden kaygılanmayın. Ülkemizde menopoz yaşının ortalama 51-52. Yaşadığınız adet düzensizliğinin menopoz öncüsü bulgular olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle doktor adet düzenleyici ilaç vermiş. Bu ilaçlar hormon içerir. Kullanmadan önce mutlaka mamografi ve meme ultrasonu yaptırın. Bu tür ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı. Aksi taktirde yarardan çok zarar verir. Doğru kullanmanıza rağmen adet görmediyseniz hormon tetkikleri yapılacak. Bu ilacı öneren hekime tekrar başvurun. Gerekirse başka bir ilaca geçmeyi deneyebilirsiniz. Tüm ilaçlara rağmen adet olamıyorsanız, beklenenden biraz erken olsa bile menopoza girmiş olabilirsiniz.

Hamile kalır mıyım?

28 yaşındayım. Daha önce doğum kontrol hapı kullandım. Adet düzensizliğine neden olunca bıraktım. Şimdi başka doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Doğum kontrol hapı bittikten sonra 1 hafta ara veriliyor. O ara verilen sürede ilişkiye girmek tehlikeli mi? Hamile kalma ihtimali var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilacınızı hiç atlamadan neredeyse saati saatine düzenli bir şekilde alıyorsanız hiç endişelenecek bir durum yoktur. 21 günün sonunda ara vermiş olduğunuz 1 hafta içinde de korunmanız aynen devam eder. Bu dönemde başka bir yöntem kullanmadan cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Hangisi daha uygun?

30 yaşındayım, 4.2 santim çikolata kistim var. İki yumurtalığımda da bulunuyor. 1 yıldır gebe kalamadım. Rahim filmim temiz. Ameliyat mı olmalıyım yoksa tüp bebek mi yaptırmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, çikolata kistleriniz ameliyat için çok sınır boyutta. Bir yıldır gebelik elde edemediyseniz vakit kaybetmeyin. Çünkü bekledikçe kistlerinizin büyüme ihtimali yüksek. Gebelik istediğiniz için büyümelerini engelleyecek ya da yavaşlatacak bir ilaç da kullanamayız. Yeterince beklediğiniz için bence ameliyat olmadan önce 1 kere tüp bebek deneyin. Gebelik elde edemezseniz laporoskopi gündeme gelebilir. Ama cerrahi tedavi için henüz erken olduğu kanaatindeyim.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder