Kistik bir yapı var mı diye araştırılmalı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ağrılı adet görüyorsanız kadın doğum uzmanına başvurun ve yumurtalıklarda kistik bir yapı var mı incelensin. Eğer sorun yoksa bu etkili yumurtlamanın sonucu olabilir. Gerekirse doktorunuz ağrı için size uygun ilacı verir...

İlaç veriyorlar ama...

2 yıllık evliyim, 31 yaşındayım. 2 yıldır akıntım var, ilaç veriyorlar. Ama her şey bir süreliğine iyi geliyor. Bu akıntı şişkinlik ve ağrı yapıyor. Birleşmemizde bu akıntı eşime de geçiyor. Eşim daha ilaç kullandı. Sizce rahatsızlığım nedir? Ameliyat olmam gerekir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, vajinal akıntınız kronikleştiği ve bu zamana kadar pek çok ilaç kullandığınız için birçok tedavi yöntemine karşı direnç gelişmiş olabilir. Size önerim mutlaka vajinal kültür aldırarak etkenin tam olarak ne olduğunun anlaşılması ve tanı konulması. Ardından bu etkenin hangi ilaçlara duyarlı olduğu anlaşıldıktan sonra eşinizle birlikte normalden biraz daha uzun süreyle bu tedavinin uygulanmasını sağlamalısınız.

Hamile kalmam değil mi?

Nişanlımla ilişkiye girdim. Girdikten 2 gün içinde sonra bir ilaca başladım. Gebe kalmam değil mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, korunmasız ilişki sonrası başlamış olduğunuz ilaç doğum kontrol ilacı grubunda yer alır. Öncesinde olan ilişkilerden gelişebilecek gebeliklere faydası olmaz. Bu ilaç özellikle hormonal nedenlere bağlı gelişen sivilceler üzerine etkilidir. Eğer bu ay adetiniz gecikirse mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurun.

Karın ağrısı normal mi?

20 yaşında kızım. Benim sürekli karnım ağrıyor. Özellikle adet olacağım zamanlar kasıklarıma kramplar giriyor. Ağrılar adet görmeden 4 gün önce başlıyor. Sizce ciddi bir hastalığım olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ağrılı adet gören hastalarda ilk elenmesi gereken hastanın yumurtalıklarında herhangi bir kistik yapının olup olmadığının araştırılmasıdır. Bunun için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm. Eğer kist veya başka bir patoloji tespit edilmezse o zaman bu ağrılar etkili yumurtlamanızın bir sonucu olabilir ve doktorunuz acının hafiflemesi için uygun ilacı başlayacaktır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder