Koruyuculuğu 5 yıl sürüyor

07 Kasım 2015, Cumartesi 19:00
AA

Doğum yapmış kadınlarda en çok tercih edilen doğum kontrol yyöönntemmlleriinnddenn biri spiral. Emzirirken zararlı olmuyor. Takıldığı an koruyuculuğu başlıyor ve 5 yıl boyunca devam ediyor...

Acı niye bitmiyor?

3 ay önce evlendim. İlk ilişkimizde acı ve kanama oldu. Sonraki 3 ilişkide de aynı şeyi yaşadım. Eşim seyahate gitti. Geldiğinde yine ilişkiye girdik, hafif kanama ve acı oldu. Ara verildiği için mi böyle oldu yoksa bende mi sıkıntı var? CEVAP Değerli okuyucum, ilk ilişkide yaşadığınız acı ve sonrasında eşinizin seyahatleri nedeniyle çok sık ilişkiye girememişsiniz. Her kadının ilk ilişki sonrası yaşayacağı kanama farklı olabilir. Hatta bazı geniş kızlık zarlarında hiç kanama olmayabilir. Nadiren zarın kalın olmasına bağlı acı ve fazla kanama ortaya çıkabilir. Vajina elastik yapıda olduğu için düzenli ilişkiye girmeye başladıktan bir süre sonra acı giderek azalır. Kızlık zarı her ilişkiyle farklı bölgelerden biraz daha yırtılabildiğinden bir süre daha kanamanız az az devam edebilir. Buranın iyileşmesini hızlandıracak kremler kullanarak bölgenin çabucak iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.


Yine mi düşük yapacak?

Eşim ilk hamileliğinde düşük yaptı. Düşükten 2 hafta sonra yeniden hamile kaldı; 7-8 haftalık hamile. Düşüğün nedeni pıhtılaşma sorunuymuş. Doktor iğne verdi, her gün yapılıyor. Hamileliği ise çok sancılı geçiyor. İdrar testi yapıldı, temiz çıktı. Eşim yeniden düşük mü yapacak? CEVAP Değerli okuyucum, ilk düşüğünüzün sebebinin bulunmuş olması sevindirici. Gebelikte kullanılacak kan sulandırıcı iğneler yardımıyla tekrar böyle üzücü bir durumu yaşama ihtimaliniz çok azalır. Gebelikte karın ve kasık ağrıları görülebilir. Düşük ile alakalı olması için bu ağrılara kanama da eşlik etmesi gerekir. Eşinizin idrar tahlili de yapılmış ve sorun bulunmamış olduğuna göre bu sancılar büyük ihtimalle bağırsaklarınızla alakalı olabilir. Kadın doğum açısından bir sorun saptanmadıysa bir de dahiliye uzmanının bu konudaki görüşünü alabilirsiniz.

Spiral takılırken canım acır mı?

3 ay önce doğum yaptım ve spiral taktırmak istiyorum. Kısa süreli bir işlemmiş. Takılırken acı oluyor mu? CEVAP Değerli okuyucum, doğum yapmış kadınlarda en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden birisi spiraldir. Hem emzirme üzerine olumsuz etkisi bulunmadığından hem takıldığı andan itibaren başlayan koruyuculuğunun 5 yıl kesintisiz devam ediyor olmasından tercih edilir. Uygulamada ağrı kişinin ağrı eşiğine göre değişmekle birlikte genellikle dayanılabilecek türden bir ağrıdır. Korkunuz fazlaysa anestezi altında da taktırabilirsiniz. Spiral takıldıktan sonra adet miktarınızı ve kanama süresinizi biraz arttırabilir. Çekildiğinde tüm bu yan etkiler kaybolur.

Sıradaki haber yükleniyor...