Lohusalık biter bitmez korunmaya başlayın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum sonrası cinsel hayatına geri dönen kadının korunması için iki yöntem mevcut. Lohusalık döneminin sonunda ya size uygun bir doğum kontrol hapı kullanacaksınız ya da spiralle korunacaksınız.

Erken adet görüyorum

15 yaşındayım. 1 yıl önce ergenliğe girdim. Adetlerim düzene girmedi, neden?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adetten sonraki ilk 1 yılda yumurtlama hemen başlamaz. Adetlerin düzensiz olmasıyla sık karşılaşılır. Nadiren bu durum 1 yıldan uzun sürebilir. Ancak 18 yaşınıza gelmenize rağmen adetleriniz çok sık oluyorsa o zaman hormon ölçümleriniz yapılmalı, ultrasonla rahim ve yumurtalıklar kontrol edilmeli. Aksi taktirde sık adet görmeye bağlı demir eksikliği gelişir ve bu da kansızlığa neden olabilir.

Ağrılar oluyor

37 yaşındayım, bekarım. Adet görmeme 10 gün kala kahverengi kan ve siyah kan pıhtıları geliyor. Kasıklarımda da ağrı oluyor, normal mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, 10 gün süren ara kanamaları normal kabul etmiyoruz. Bir jinekoloğa başvurarak ultrasonla ile rahim ve yumurtalıklarınızın değerlendirilmesini, bazı hormonlarınızın kontrol edilmesini sağlayın. Şüphede kalınan durumlarda gerekirse rahmin içine kamerayla bakılması ve gerekirse biyopsi yapılması gerekebilir, ihmal etmeyin.

Ne zaman korunayım?

39 yaşındayım, 30 haftalık hamileyim. Doğum sonrası en güvenli korunma yöntemi hangisi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum sonrası hastalarıma önerdiğim 2 yöntem mevcut. Ya sadece progesteron içerip emzirmenize engel olmayacak doğum kontrol hapları kullanmanız ya da rahim içi araç takılması. Doğum sonrası yorgunluk, uykusuzluk gibi nedenlerden “İlacı unuturum” diyorsanız o zaman en kolayı rahim içi araçtır. Her ikisine de lohusalık bitince başlayabilirsiniz. En doğrusu kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız.

Adetim kısa sürüyor

Adetlerim çok az oluyor. Bir yıl önce doktora gittim. Erkeklik hormonum yüksekmiş, doğum kontrol hapı verdi. Küçük küçük kistler olduğunu anlattı. Adetim 1.5 günde bitiyor. Doğum kontrol hapları bende damla damla kanama yaptı. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doktorunuz sizde polikistik over olduğunu muhtemelen anlayacağınız şekilde ifade etmeye çalışmış. Bu hastalıkta hem erkeklik hormonları artar hem de küçük küçük kistler gözlenir. Çocuk düşünmüyorsanız doğum kontrol ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz. Adet kanamanızın azalması büyük ihtimalle doğum kontrol ilaçlarının etkisi olup bıraktığınızda kanamalar eski yoğunluğuna dönecektir.

Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder